مقاله ها

افلاطون از تولد تا مرگ

افلاطون در آتن یا آژین نزدیک آتن محتملاٌ در ۴۲۷ پیش از میلاد به دنیا آمد. وی از یک دودمان اشرافی بود که در بین نیاکانش شخصیت های برجسته ای وجود داشتند. نسب پدرش آرسیتون بکودروس آخرین پادشاه آتن و از طرف مادر به پریکسیونه می رسید . یکی از عموهایش کریتیاس بود که از جمله سی نفر غاصب و عامل اصلی انقلاب سال ۴۰۴ به شمار می رفت.

آغاز حکمت و فلسفه از مشرق زمین است. هرچند هنوز این مسئله حل نشده است و شاید هیچگاه به درستی معلوم نشود که تمدن و دانش و حکمت در کدام نقطه روی زمین آغاز شده است. ولیکن تمدنی که امروز به دستیاری اروپائیان در جهان برتری یافته بی گمان دنباله آن است که یونانیهای قدیم بنیاد نموده و آنها خود مبانی و اصول آنرا از ملل مشرق باستان یعنی مصر، سوریه، کلکته، ایران و هندوستان دریافت نموده اند.

در سال ۴۰۷ قبل از میلاد یعنی در سن بیست سالگی حادثه ای بزرگ در زندگی افلاطون اتفاق افتاد و آن آشنایی و برخورد با سقراط بود. در آن ایام استاد ۶۳ ساله و شاگرد ۲۰ ساله بود.

افلاطون برخلاف سقراط –که زندگانی را در فقر گذراند- از اشراف آتن بود. بر خلاف سقراط – که ظاهری نازیبا داشت- مردی خوش اندام بود. برخلاف سقراط – که جز برای شرکت در جنگ ها از آتن بیرون نرفت- سفرهای بسیار کرد.

افلاطون به بنیانگذاری آکادمی برآمد و کسانی را به آموزش گماشت و خود او نیز به تعلیم پرداخت.(میر عبدالحسین نقیب زاده – نگاهی فلاسفه آ-پ ص ۴۰)

برخورد با سقراط در مسیر زندگانی افلاطون تغییری را ایجاد کرد. افلاطون در آسایش و شاید در میان ثروت و تمول پرورش یافته بود. او جوانی پرزور و زیبا بود. می گویند شانه های پهن او موجب شد که لقب «افلاطون» به وی دادند. مردم به او به نظر یک سرباز و جنگجو نگاه می کردند و دو دفعه جایزه بازیهای ایستیمیا را ربوده بود. از چنین جوانانی نمی توان توقع داشت که فیلسوف بار بیایند. ولی افلاطون ذهنی باریک بین داشت و بازی «دیالکتیک» سقراط برای او سرگرمی جدیدی بود.

مسلماٌ آنچه فهم آثار افلاطون را مشکل می سازد همانا این آمیزش شورانگیز شعر و فلسفه و دانش و هنر است. ما همیشه نمی توانیم بگوییم که کدام بازیگر از قول افلاطون سخن می گوید و یا آنچه می گوید حقیقت است یا مجاز. شوخی است یا جدی. غالباٌ عشق او به شوخی و مسخره و افسانه ما را به حیرت می اندازد. تقریباٌ می توانیم بگوییم که تعلیمات او از راه رمز و تمثیل بود.

برای تعیین اصالت آثار افلاطون چند «معیارخارجی» در نظر گرفته اند. از جمله گفته اند. اثری از «افلاطون» اصیل است که «ارسطو» یا «سیسرون» آن را به افلاطون نسبت داده باشند. یا اینکه اثری اصیل است که مضامین و مطالب آن در دیگر آثار افلاطون ذکر شده باشد. علاوه براین «معیارهایی داخلی» نیز برای تعیین اصالت آثار منظور داشته اند. از جمله گفته اند: اثری منسوب به افلاطون است که مطالب ان موافق و مطابق با حکمت کلی افلاطون باشد.doc

تعداد صفحات : ۱۸۳

حجم: ۸۲۰kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

دیدگاهتان را بنویسید