×

پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO

خانه » محصول » پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO
۱۰,۰۰۰ تومان
اطلاعات محصول

نوع فایل

تعداد صفحات

حجم فایل

رسالت ما
تضمین اصالت کالا
پشتیبانی همیشگی 7/24
پرداخت با تمام کارتهای عضو شتاب
دانلود محصول بلافاصله پس از خرید
دسترسی همیشگی به فایل ها
آواتار محمود دبستانی

محمود دبستانی

مدیر وبسایت
حاصل اعتماد شما
logo-samandehi
توضیح مختصری از این محصول

پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO یا همان NEO Five-Factor Inventory با هدف سنجش ویژگی های شخصیتی که مبتنی بر پنج ویژگی شخصیتی معروف می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

علی رغم اقدامات روانسنجی گسترده ای که برای ساخت آزمون PF16 کتل انجام گرفته ، برخی مولفین مدعی بودند که نارسایی های جدی در آن به چشم می خورد.

اول اینکه مطالب مربوط به ساخت این آزمون معمولا گیج کننده و گاه متناقض می باشد.

دوم اینکه مقادیر بسیار زیادی از اطلاعات در باره ی روایی آن ارائه شده است که ارزیابی بسیاری از آن ها کاری بسیار دشوار است.

سوم اینکه برخی از ادعاهای مربوط به کارکرد آزمون از لحاظ داده های روایی تایید نشده است.

فیسکه در سال ۱۹۴۹ مطالعات کتل درباره ی درجه بندی خصوصیات شخصیتی را مورد پیگیری قرار داد. او با به کار گیری ۲۱ مقیاس دو قطبی کتل توانست به پنج عامل ترکیبی دست یابد. بعد از فیسکه دانشمندانی چون تیوپس و کریستال کارهای قبلی کتل و همبسته های فیسکه را دوباره مورد تحلیل قرار دادند و تمام آنها را در پنج عامل قابل قبول به نام های

  • شاد خویی
  • دلپذیر بودن
  • قابلیت اطمینان
  • ثبات عاطفی
  • و فرهنگ یافت نمودند.

مک کرا و کاستا (۱۹۸۵) هر یک از این پنج عامل را به شش جنبه خاص تقسیم کرده اند، هر جنبه رگه های ویژه یا ابعادی را نشان می دهد که تشکیل دهنده پنج عامی شخصیت هستند.

مثلا برون گرایی با شش جنبه تعیین می شود که عبارتند از: سطح فعالیت، جرأت ورزی، علاقه به تفریح، دارای هیجانهای مثبت، اجتماعی بودن و خون گرمی.

هر کدام از این جنبه با هشت سوال ارزیابی می شود بنابراین فرم تجدید نظر شده ی این پرسشنامه شامل ۲۴۰ سوال می باشد یعنی پنج عامل، شش بعد، هشت ماده، که ۲۴۰ سوال یا ماده می شود(۵×۶×۸). (پروین،۲۰۰۱به نقل از جوادی و کدیور،۱۳۸۱)

نسخه تجدید نظر شده پرسشنامه شخصیتی نئو  NEO-PI-R (کاستا و مک کرا, ۱۹۹۲) نوعی پرسشنامه خود سنجی ویژگی های شخصیتی است که مبتنی بر یک الگوی معروف شخصیتی به نام مدل پنج عاملی است (گلدبرگ , ۱۹۹۳).

نسخه تجدید نظر شده پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO سه ماده منفرده دارد که اعتبار پاسخ ها را می سنجد. یک ماده از پاسخگو می خواهد مشخص کند آیا صادقانه و دقیق به ماده ها جواب داده است ؟ ماده ی دیگر از او می پرسد آیا به تمام ماده ها جواب داده است؟ و ماده سوم معلوم می کند آیا پاسخ ها در فضای صحیح و مناسب درج شده اند یا نه؟

پرسشنامه ی حاضر علاوه بر اینکه از اعتبار بالایی برخوردار است شامل ۲۴۰ سوال به همراه نحوه ی اجرا و شیوه ی نمره گذاری و همچنین تفسیر نمرات می باشد.

 

چقدر این مطلب برایتان مفید بود؟

رای شما برای ما ارزشمند است.

میانگین آرا / 5. شمارش آرا:

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهید.

دیدگاه کاربران

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه(نظر) ارسال کنند.