×

گفتار درمانی

خانه » وبلاگ » گفتار درمانی
07 مهر 1398

سلام بر شما کاربران عزیز و گرانقدر

راستش امروز که دیدم روز گفتار درمانی هست ، به ذهنم رسید که در همین رابطه مطلبی قرار بدم و در مورد اینکه اصلا گفتار درمانی چی هست و چه رسالتی بر عهده داره توضیحاتی رو خدمت شما بزرگواران ارائه بدم.

اول اردیبهشت همزمان با زاد روز سعدی شیرین سخن در کشور ما به عنوان روز ملی گفتار درمانی نامگذاری شده است.

گفتاردرمانی یا آسیب‌شناسی گفتار و زبان رشته‌ای از علوم توانبخشی است که توسط یک متخصص بالینی بنام گفتار درمانگر یا آسیب‌شناس گفتار و زبان (SLP) به بررسی، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی، اختلالات درکی، اختلالات صوت و مشکلات بلع می‌پردازد.

در حقیقت گفتار درمانی با حوزه گسترده ای از موضوعات گفتار(تکلم) ، زبان ، بلع ، صوت و ارتباط درگیر می شود.

متخصصی که به ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلالات درکی و یا گفتاری افراد می پردازد را گفتاردرمان گویند.

انواع اختلالات درنحوه صحبت کردن و درک گفته های دیگران درحیطه کاری گفتاردرمانی قرار می گیرد و بطورکل طبق تقسیم بندی انجمن گفتاردرمانی آمریکا این اختلالات عبارتنداز:

۱- اختلالات تلفظی و بیانی: نادرست تلفظ کردن صدا و صداهایی درکلمات ، مانندگفتن (تیپ به جای سیب یا گدو به جای گردو).

۲- اختلالات در روانی بیان و سرعت بیان: مانند لکنت ، تندگویی یا جویده گویی که تحت شرایطی جریان صحبت کردن بوسیله وقفه های نابجا ، تکرار پشت سرهم صداها یا کلمات و کشیدن بخشی از کلمات متوقف و شکسته می شود.مانند(س…س…س…سلام)

۳-اختلالات صوتی و حنجره ای: هرگونه مشکلی در زیر و بمی ، بلندی و کیفیت صدای گوینده که شنونده را متوجه اختلال در صدا نماید در این طبقه قرار می گیرد ، اعم از گرفتگی صدا ، وجود صدای زنانه در مردان ، وجود صدای مردانه و بم در زنان ، ناتوانی در صحبت کردن با صدای بلند ، صحبت کردن بصورت تو دماغی یا حاقی و….

۴- اختلالات درکی: هرگونه اختلال در درک و یا دریافت گفته های دیگران را گویند که غالبا پس از ضربه های وارده به سر ، سکته های مغزی و آسیب های مغزی در افراد آسیب دیده ایجاد می شود. (دانشکده توانبخشی دانشگاه شهید بهشتی)

 

چقدر این مطلب برایتان مفید بود؟

رای شما برای ما ارزشمند است.

میانگین آرا / 5. شمارش آرا:

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهید.

آواتار محمود دبستانی

محمود دبستانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *