کاربر گرامي ، جهت نمايش بهتر سايت، ترجيحا از مرورگر فایر فاکس يا گوگل کروم استفاده نماييد

جمعه , تیر ۲۹ ۱۳۹۷
تبلیغات
پست های اخیـــــر
خانه / آزمون های روانی / پرسشنامه ی سبک های دفاعی (DSQ-40)

پرسشنامه ی سبک های دفاعی (DSQ-40)

پرسشنامه ی سبک های دفاعی (DSQ-40)Reviewed by محمود دبستانی on Aug 14Rating:

پرسشنامه ی سبک های دفاعی (DSQ-40) رفتار دفاعی را به وسیله ی ارزیابی تجربی مشتقات هشیار مکانیزم های دفاعی در زندگی روزمره مورد سنجش قرار می دهد. (سن مارتینی و همکاران، ۲۰۰۴).

پرسشنامه ی سبک های دفاعی (DSQ-40) بر اساس الگوی سلسله مراتبی دفاع ها ساخته شده است. DSQ نخستین بار توسط « باند و همکارانش » به منظور بررسی مکانیزم های دفاعی در افراد بهنجار و بیمار در سال ۱۹۸۳ تدوین گردید که ۸۸ ماده را در بر می گرفت و ۲۴ مکانیزم را وارسی می نمود( اندروز و همکاران ۱۹۹۳ ، موریس و مرکلپاچ ، ۱۹۹۶ ، هایاشی و همکاران ، ۲۰۰۴).

آنها پس از تدوین این ابزار رابطه ی بین سبک های دفاعی ۴ گروه از اختلالات روانی ( روان گسستگی ، اختلالات عاطفی ، اختلالات عاطفی ، و سایر اختلالات) را بررسی کردند. گروهی از افراد بهنجار نیز به همراه این بیماران مورد مطالعه قرار گرفتند.

نتایج مطالعات در تفکیک گروه های تحقیق از یکدیگر و نیز تفکیک افراد بهنجار و بیمار بر اساس سبک های دفاعی ، چندان رضایت بخش نبود. از آن رو آندروز و همکاران در ۱۹۸۹ با توجه به طبقه بندی DSM III-R و تعاریف ارائه شده در مورد مکانیزم های دفاعی ، DSQ را مورد تجدید نظر قرار دادند و در نهایت DSQ-72 را ساختند.

با توجه به مشکلات DSQ-72 نسخه ی جدید دیگری (DSQ-40) توسط آندروز و همکاران در سال ۱۹۹۳ تدوین گردید که شامل ۴۰ سوال بود و ۲۰ مکانیزم دفاعی را درسه سطح رشد یافته ، روان آزرده و رشد نایافته مورد ارزیابی قرار می داد (آندروز و همکاران ، ۱۹۹۳، سینا و واتسون ، ۲۰۰۴).

DSQ-40 در کشور هایی چون ژاپن ، فرانسه ، برزیل ، پرتغال و ایران مورد ارزیابی قرار گرفته است و از درجه ی اعتبار بالایی برخوردار است.

پرسشنامه ی مذکور شامل اعتبار و روایی ، شیوه ی اجرا و نمره گذاری  و تفسیر نمرات می باشد.

doc پرسشنامه ی سبک های دفاعی (DSQ-40) پرسشنامه ی سبک های دفاعی (DSQ-40) docتعداد صفحات : ۱۱

حجم :۱۷۳۷kb

توجه:
کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.
 پرسشنامه ی سبک های دفاعی (DSQ-40) پرسشنامه ی سبک های دفاعی (DSQ-40) upm print 1

۱۳۹۲-۰۵-۲۳

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

درباره‌ی محمود دبستانی

گراواتار برای محمود دبستانی
محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم، از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم. برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم. ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.یا علی!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*