آزمون های روانی

پرسشنامه چند محوری بالینی میلون

پرسشنامه چند محوری بالینی میلون یک پرسشنامه ی خود سنجی استاندارد شده است که دامنه ی گسترده ای از اطلاعات مربوط به شخصیت ، سازگاری هیجانی و نگرش مراجعان به آزمون را می سنجد. این پرسشنامه برای بزرگسالان هیجده سال و بالاتر که دست کم توانایی خواندن آنان تا سطح کلاس هشتم است طراحی شده است.

MCMI یا همان پرسشنامه چند محوری بالینی میلون از جمله آزمون های منحصر به فردی است که در آن بر اختلال های شخصیت و نشانه هایی که اغلب با این اختلال ها همراه هستند تاکید می کند. نسخه ی اصلی این آزمون در سال ۱۹۷۷ توسط تئودور میلون تدوین و ارائه شد و از آن زمان تا کنون دو بار تجدید نظر شده است. (MMCI-II ، میلون ، ۱۹۸۷ و MMCI-III ، میلون ، ۱۹۹۴).

نسخه ی فعلی این آزمون یعنی MCMI-3 که آن را برای شما آماده کرده ایم ، شامل ۱۷۵ ماده است که تحت ۲۸ مقیاس جداگانه و بر اساس طبقه بندی های زیر نمره گذاری میشود:

 • شاخص های تغییر پذیری
 • الگوهای شخصیت بالینی
 • آسیب شناسی شدید شخصیت
 • نشانگان بالینی و نشانگان شدید.

شایان ذکر است که این مقیاس ها به همراه ماده های تشکیل دهنده آنها با نظریه شخصیت میلون و DSM-IV همخوانی دارند. برای مثال ماده ای که باور شخص مبنی بر برتری خویش را تایید میکند باید بخشی از مقیاس خود شیفتگی باشد ، زیرا محتوای آن آشکارا با مولفه های مفهوم سازی شخصیت خود شیفته در DSM-IV و نظریه میلون رابطه دارد.

از برخی جهات MCMI جانشین و یا حتی رقیبی برای MMPI یا همان پرسشنامه چند جنبه ای شخصیتی مینه سوتا به شمار می رود. هر دو ابزار دامنه ی گسترده ای از آسیب شناسی بزرگسالان ، الگوهای پایدار شخصیت و نشانه های بالینی را پوشش می دهند.

یک امتیاز مهم MCMI این است که به طور قابل توجهی از MMPI-2 کوتاه تر است (۱۷۵ ماده در برابر ۵۶۷ ماده ) و دیگر اینکه دامنه گسترده ای از اطلاعات را فراهم می سازد. تکمیل MCMI فقط ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان می برد اما پایه های پژوهشی مطالعات روایی و گزینه های تفسیر برای MMPI آشکارا گسترده تر از MCMI است.

برای اندازه گیری میزان اعتبار آزمون از روش همسانی درونی استفاده شده است. این ارزیابی که توسط میلون و همکارانش انجام گرفته ، نشان می دهد که در مجموع میزان اعتبار آزمون ۰/۷۸ می باشد. بعلاوه شریفی(۱۳۸۱) در مطالعه ی خود به بررسی ضریب اعتبار این آزمون با روش آلفای کرونباخ و باز آزمایی پرداخته که نتایج آن در جدولی در فایل این پرسشنامه آمده است.

پرسشنامه ای که پیش رو دارید شامل اعتیار و روایی بالا و همچنین تمام سوالات و جدول های مربوط به نمره گذاری و تفسیر نمرات این آزمون می باشد.DOC

تعداد صفحات:۵۷

حجم:۲۰۲۹kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۴ دیدگاه

 • اقا سلام خسته نباشید
  ما دوباره مزاحم شدیم

  قربان یه سوال داشتم این افزونه ای که شما گذاشتید روی سایت که وقتی جواب کامنت کسی را میدید یه ایمیل برای طرف میاد را میشه به بنده اسمشو بگید
  “مرا از پاسخ به این دیدگاه با خبر کن”
  با تشکر

  ۲۴fx.ir

  • با سلام.
   جناب دادخواه عزیز ، فایل آزمون مورد نظر شما، کاملا شیوا و واضح روش اجرای آزمون و نحوه ی نمره گذاری و همچنین تقسیر نمرات را شرح داده است.
   در کدام قسمت آزمون به مشکل بر خورده اید ؟ لطفا توضیحات بیشتری ارائه فرمایید.
   با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید