کاربر گرامي ، جهت نمايش بهتر سايت، ترجيحا از مرورگر فایر فاکس يا گوگل کروم استفاده نماييد

شنبه , تیر ۳۰ ۱۳۹۷
تبلیغات
پست های اخیـــــر
خانه / آزمون های روانی / پرسشنامه هراس اجتماعی

پرسشنامه هراس اجتماعی

پرسشنامه هراس اجتماعیReviewed by محمود دبستانی on Aug 29Rating:

پرسشنامه هراس اجتماعی (SPIN) نخستین بار توسط کانور و همکاران (۲۰۰۰) به منظور ارزیابی هراس اجتماعی تهیه گردید.

تلویحات بالینی پرسشنامه هراس اجتماعی (SPIN) بیانگر آن است که در سه حیطه ی علائم بالینی ترس ، اجتناب و علائم فیزیولوژی اطلاعاتی را ارئه می کند و دارای مزیت های عملی کوتاه بودن ، سادگی و آسانی نمره گذاری می باشد.

پرسشنامه هراس اجتماعی با دارا بودن ویژگی های با ثبات روان سنجی ، می تواند به عنوان یک ابزار معتبر برای سنجش شدت علائم هراس اجتماعی به کار میرود. به علاوه می تواند به عنوان یک ابزار غربالگری و برای آزمودن پاسخ به درمان در اختلال هراس اجتماعی کاربرد داشته باشد و در نهایت این مقیاس می تواند درمان های با کارایی متفاوت را از هم تمیز دهد (کانور و همکاران ، ۲۰۰۰).

پرسشنامه هراس اجتماعی یک مقیاس خود سنجی ۱۷ ماده ای است که دارای سه مقیاس فرعی ترس (۶ ماده ) ، اجتناب ( ۷ ماده ) و ناراحتی فیزیولوژیک ( ۴ ماده ) است و در آن هر ماده بر اساس مقیاس لیکرت پنج درجه ای ( ۰ = ده هیچ وجه ، ۱= کم ، ۲= تا اندازه ای ، ۳= زیاد و ۴= خیلی زیاد ) درجه بندی می شود.

پرسشنامه هراس اجتماعی از اعتبار و روایی بالایی برخوردار است. اعتبار آن با روش باز آزمایی در گروههایی با تشخیص اختلال هراس اجتماعی برابر با ۰/۷۸ تا ۰/۸۹ بوده و ضریب همسانی درونی آن (آلفای کرونباخ) در یک گروه بهنجار ۰/۹۴ گزارش شده است. همچنین برای مقیاس های فرعی ترس ۰/۸۹ ، اجتناب ۰/۹۱ و ناراحتی فیزیولوژیکی ۰/۸۰ گزارش شده است.

پرسشنامه ی حاضر ، ضمن آنکه از روایی و اعتبار بالایی برخوردار است ، شامل شیوه ی اجرا ، نحوه ی نمره گذاری و تفسیر نمرات می باشد.

تعداد صفحات: ۶doc پرسشنامه هراس اجتماعی پرسشنامه هراس اجتماعی doc

حجم: ۱۳۵۳kb

توجه:
کاربر  گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 پرسشنامه هراس اجتماعی پرسشنامه هراس اجتماعی upm print 1

۱۳۹۲-۰۶-۰۷

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

درباره‌ی محمود دبستانی

گراواتار برای محمود دبستانی
محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم، از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم. برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم. ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.یا علی!

۲ نظر

  1. گراواتار برای محمود دبستانی

    دمت گرم، خیلی باحالی، از مطالب سایتت لذت بردم!!!!!!
    اگه بتونی مطالب بیشتری در زمینه روانشناسی (همه گرایشها) بزاری عالی میشه.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*