آزمون های روانی

پرسشنامه هراس اجتماعی

پرسشنامه هراس اجتماعی (SPIN) نخستین بار توسط کانور و همکاران (۲۰۰۰) به منظور ارزیابی هراس اجتماعی تهیه گردید.

تلویحات بالینی پرسشنامه هراس اجتماعی (SPIN) بیانگر آن است که در سه حیطه ی علائم بالینی ترس ، اجتناب و علائم فیزیولوژی اطلاعاتی را ارئه می کند و دارای مزیت های عملی کوتاه بودن ، سادگی و آسانی نمره گذاری می باشد.

پرسشنامه هراس اجتماعی با دارا بودن ویژگی های با ثبات روان سنجی ، می تواند به عنوان یک ابزار معتبر برای سنجش شدت علائم هراس اجتماعی به کار میرود. به علاوه می تواند به عنوان یک ابزار غربالگری و برای آزمودن پاسخ به درمان در اختلال هراس اجتماعی کاربرد داشته باشد و در نهایت این مقیاس می تواند درمان های با کارایی متفاوت را از هم تمیز دهد (کانور و همکاران ، ۲۰۰۰).

پرسشنامه هراس اجتماعی یک مقیاس خود سنجی ۱۷ ماده ای است که دارای سه مقیاس فرعی ترس (۶ ماده ) ، اجتناب ( ۷ ماده ) و ناراحتی فیزیولوژیک ( ۴ ماده ) است و در آن هر ماده بر اساس مقیاس لیکرت پنج درجه ای ( ۰ = ده هیچ وجه ، ۱= کم ، ۲= تا اندازه ای ، ۳= زیاد و ۴= خیلی زیاد ) درجه بندی می شود.

پرسشنامه هراس اجتماعی از اعتبار و روایی بالایی برخوردار است. اعتبار آن با روش باز آزمایی در گروههایی با تشخیص اختلال هراس اجتماعی برابر با ۰/۷۸ تا ۰/۸۹ بوده و ضریب همسانی درونی آن (آلفای کرونباخ) در یک گروه بهنجار ۰/۹۴ گزارش شده است. همچنین برای مقیاس های فرعی ترس ۰/۸۹ ، اجتناب ۰/۹۱ و ناراحتی فیزیولوژیکی ۰/۸۰ گزارش شده است.

پرسشنامه ی حاضر ، ضمن آنکه از روایی و اعتبار بالایی برخوردار است ، شامل شیوه ی اجرا ، نحوه ی نمره گذاری و تفسیر نمرات می باشد.

تعداد صفحات: ۶doc

حجم: ۱۳۵۳kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید