آزمون های روانی

پرسشنامه نقش جنسی بم

پرسشنامه نقش جنسی بمReviewed by محمود دبستانی on May 13Rating: 5.0پرسشنامه نقش جنسی بمپرسشنامه نقش جنسی بم یک پرسشنامه ی ۶۰ سوالی است که صفات زنانگی ، صفات مردانگی و صفات خنثی در یک فرد را مورد سنجش قرار می دهد.

پرسشنامه نقش جنسی بم یک پرسشنامه ی ۶۰ سوالی است که صفات زنانگی ، صفات مردانگی و صفات خنثی در یک فرد را مورد سنجش قرار می دهد.

پرسشنامه نقش جنسی بم (BSRI) که در انگلیسی به آن Bem Sex Role Inventory  گفته می شود ، توسط بم در سال ۱۹۷۴ بر اساس نظریه ی طرحواره های شناختی تدوین شده است.

پرسشنامه نقش جنسی بم یک مقیاس خودسنجی است که صفات مردانگی ، زنانگی و دو جنسیتی بودن و نامتمایز بودن از لحاظ جنسیتی را مورد سنجش قرار می دهد.

گفتیم که پرسشنامه نقش جنسی بم یک مقیاس ۶۰ سوالی است که ۲۰ سوال آن به ارزیابی صفات کلیشه ای زنانه ، ۲۰ سوال به ارزیابی صفات کلیشه ای مردانه و ۲۰ سوال دیگر صفات خنثی را مورد سنجش قرار می دهند.

برای صفات کلیشه ای زنانه در یک فرد می توان به ویژگی هایی نظیر عاطفی بودن ، ملایم بودن – حساس بودن و … اشاره کرد.

برای صفات کلیشه ای مردانه در یک فرد نیز می توان ، ویژگی هایی نظیر جاه طلبی ، استقلال ، حسادت و … را نام برد.

صفات کلیشه ای خنثی نیز ویژگی هایی را در بر می گیرند که در هر دو جنس یکسانند مانند: شاد بودن ، صداقت داشتن و …

نمی شود از پرسشنامه نقش جنسی بم سخن به میان آوریم ولی به تعریفی در مورد نقش جنسی نپردازیم.

اساسا در مورد نقش جنسی تعاریف زیادی توسط اندیشمندان ارائه گردیده است با این حال همه ی ما میدانیم ، از نظر لغت شناسی و دیدگاه حرفه ای «جنس» به جنبه های زیستی زن یا مرد بودن و «جنسیت» به خصوصیات رفتاری، اجتماعی و روانی مردان و زنان تحت عنوان زنانه بودن یا مردانه بودن اشاره می کند.

بم ، شاید قابل فهم ترین تعریف در مورد نقش جنسی را ارائه نموده است ، چرا که آن را مجموعه ای از تداعی های مرتبط با جنسیت می داند که زمینه ی اصلی پردازش اطلاعات را بر اساس جنسیت نشان می دهند.

مطالعات پایایی و روایی پرسشنامه نقش جنسی بم در ایران توسط یحیایی ضرایب پایایی و آلفای کرونباخ را در دو مقیاس مردانه و زنانه به ترتیب ۷۵/۰ و ۶۷/۰ به دست داده است.

همچنین در مورد پایایی پرسشنامه ی مذکور ضرایب همسانی درونی ۷۵/۰ برای زنان و ۹۰/۰ برای مردان محاسبه شد که این ضرایب نشان دهنده همسانی درونی پرسشنامه است (یحیایی، ۱۳۷۶).

پرسشنامه نقش جنسی بم بر اساس یک مقیاس ۷ درجه ای لیکرت نمره گذاری می شود.

پرسشنامه ی نقش جنسی بم در دو نسخه ی کوتاه و بلند ارائه گردیده است که فایل پیش رو شامل فرم بلند این پرسشنامه است و فرم کوتاه این پرسشنامه ی به زودی در سایت قرار خواهد گرفت.

پرسشنامه نقش جنسی بم

تعداد صفحات: ۱۱

حجم:۲۴۴۸kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

دیدگاهتان را بنویسید