آزمون های روانی

پرسشنامه مفهوم خویشتن بک

پرسشنامه مفهوم خویشتن بک (SCT) ( بک و ستیر ، ۱۹۷۸ ) یک معیار خود گزارشی از نگرش منفی نسبت به خود است.

رفتار انسان پیچیده و اغلب علل گوناگون دارد. و از فردی به فرد دیگر تغییر می کند. حتی اگر رفتار مورد مشاهد یکی باشد. افراد با خود های متفاوت از یک موقعیت می توانند درک متفاوتی داشته باشد. شاید رفتار یکسانی که از دو فرد در یک زمان بروز می کند با رفتار مشابهی که در زمان های مختلف از همان افراد سر می زند ، دلایل مختلفی داشته باشد.

همه ی آنچه که گفته شد ، این نظر را که انسان دارای ابعاد و جنبه های متفاوتی از “خود“ است را به اثبات می رساند و ما را بر آن می دارد تا مفهوم خود یا خویشتن انسان را بهتر بشناسیم.

برای انسان هیچ حکم ارزشی مهمتر از داوری او در مورد نفس خویش نیست، و ارزشیابی شخص از خویشتن قطعی ترین عامل در روند رشد روانی اوست. تصویری که یک فرد از خویشتن دارد به طور ضمنی در همه واکنش های ارزشی او تجلی میکند.

ارزشیابی شخص از خویشتن اثرات  بر جسته ای در جریان فکری ، احساسات ، تمایلات ، ارزشها و هدفهای وی دارد وکلید فهم رفتار اوست. هیچ کس نمی تواند نسبت به داوری خود درباره خویشتن بی تفاوت باشد زیرا طبیعت وی چنین اجازه ای را نمی دهد.

پرسشنامه مفهوم خویشتن بک (SCT) از این جهت با پرسشنامه های عزت نفس و خود پنداره متفاوت است که از پاسخ دهنده می خواهد خود را با دیگرانی که می شناسد مقایسه کند نه با استاندارد های نا مشخص.

پایایی پرسشنامه مفهوم خویشتن بک از  روش همسانی درونی ۰/۸۰ و با روش باز آزمایی ۰/۸۸ بدست آمده است. همچنین اعتبار آزمون نیز در روش همزمان ۰/۵۵ گزارش شده است.

پرسشنامه ی حاضر دارای اعتبار و پایایی ، شیوه ی اجرا و نحوه ی نمره گذاری می باشد.

مفهوم خویشتن

تعداد صفحات: ۱۱

حجم:۱۰۳۰kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید