آزمون های روانی

پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت

پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت (SEI) شامل ۵۸ ماده است که احساسات ، عقاید یا واکنش های فرد  را توصیف می کند و آزمودنی باید با این مواد با علامت گذاری در چهار خانه «به من شبیه است (بلی) » یا «به من شبیه نیست (خیر)» پاسخ دهد.

عزت نفس (حرمت نفس) به منزله ی بیان تایید یا عدم تایید فرد ، نسبت به خویشتن است و نشان می دهد که تا چه اندازه یک فرد خود را توانا ، ارزنده و پر اهمیت می داند. بنابراین به منظور فهم بهتر رفتار های فرد ، شناخت ادراک یا عقیده ای که فرد در مورد خود دارد حائز اهمیت بسیار است.

به منظور ارزیابی عزت نفس ، یکی از مقیاس های رایج ، پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت (SEI) است.

شکل آموزشگاهی این مقیاس بر اساس بررسی گسترده ای درباره ی مبانی ، استلزام ها و روابط متقابل عزت نفس فراهم شده است. اغلب موادی که در مقیاس گنجانده شده اند ، مواد تنظیم شده ی مقیاس راجرز و دیموند (۱۹۵۴) هستند ، اما مواد دیگری نیز به آنها افزوده شده اند.

همه ی جملات این پرسشنامه به ترتیبی تدوین شده اند که برای کودکان از ۱۰ سال به بالا قابل استفاده باشند.

بررسی ها در ایران و خارج از ایران بیانگر آن است که پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت از اعتبار و روایی قابل قبولی برخوردار است.

هرز و گولن (۱۹۹۹) ضریب آلفای ۰/۸۸ را برای نمره کلی این آزمون گزارش کرده اند. همچنین جهت سنجش روایی بین نمره کل آزمون با خرده مقیاس روان آزرده گرایی در آزمون شخصیت آیسنک ، روایی واگرای منفی و معنا دار و با خرده مقیاس برون گرایی روایی مثبت معنا دار بدست آمده است.

در مجموع آزمون مذکور دارای اعتبار و روایی مناسبی است و شامل شیوه ی اجرا و نحوه ی نمره گذاری و جداول تفسیر نمرات می باشد.

تعداد صفحات : ۱۰doc

حجم: ۱۶۷۲kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید