آزمون های روانی

پرسشنامه شیوه های فرزند پروری

پرسشنامه شیوه های فرزند پروری اقتباسی است از نظریه ی اقتدار والدین که بر اساس نظریه « بامریند» از سه الگوی آزادگذاری ، استبدادی و اقتدار منطقی والدین جهت بررسی الگوهای نفوذ و شیوه های فرزند پروی ساخته شده است.

بی هیچ تردیدی یکی از دغدغه های اصلی والدین به ویژه زوجهای جوان که فکر داشتن فرزند را در ذهن خود می پرورانند این است که فرزند خود را چگونه پرورش دهند و تربیت نمایند.

آنچه که مسلّم است این است که متخصصان حوزه ی تربیت ، شیوه های متفاوتی برای فرزند پروری ارائه داده اند که صد البته پیروی کردن از این شیوه ها آن هم به صورت مطالعه ی روشهای ذکر شده ، ممکن است به نتیجه ی دلخواه نیانجامد چرا که مسایلی چون فرزند پروری مستلزم این امر است که والدین ، خود را درگیر کسب تجربه نمایند.

به عبارتی تا والدین ، خود به تربیت فرزند خویش همت نگمارند و تجربه کسب نکنند ، خواندن روش های فرزند پروری تنها در کتاب ها و بروشور ها و … نمی تواند کمک چندانی به والدین نماید.

پرسشنامه شیوه های فرزند پروری دارای ۳۰ ماده است که ۱۰ ماده ی آن به شیوه ی آزاد گذاری مطلق ، ۱۰ ماده ی آن به شیوه ی استبدادی و ۱۰ ماده ی دیگر به شیوه ی اقتدار منطقی والدین در امر پرورش فرزند مربوط می شود.

میزان پایایی پرسشنامه شیوه های فرزند پروری به روش باز آزمایی ۰/۸۱ برای آزادگذاری ، ۰/۸۵ برای استبدادی و ۰/۹۲ برای اقتدار منطقی پدران گزارش شده است ( بوری ۱۹۹۱).

همچنین وی در مورد اعتبار پرسشنامه شیوه های فرزند پروری نتایج زیر را گزارش کرده است: مستبد بودن پدر ، رابطه ی معکوس با آزاد گذاری (۰/۵۰) و اقتدار منطقی (۰/۵۲) او دارد.

تعداد صفحات:۶doc

حجم: ۱۰۶۸kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید