آزمون های روانی

پرسشنامه شخصیتی گری – ویلسون (GWPQ)

پرسشنامه شخصیتی گری – ویلسون (GWPQ) که میزان فعالیت سیستم های مغزی/رفتاری و مولفه های آنان را ارزیابی می کند ، یک پرسشنامه خود ارزیابی شخصیتی است که ویلسون ، بارت و گری در سال ۱۹۸۹ آن را طراحی کرده اند و شامل ۱۲۰ ماده است.

مطابق با نظریه ی شخصیتی گری ، سه سیستم جداگانه – اما در تعامل با هم – در مغز پستانداران وجود دارد که رفتار های هیجانی را کنترل می کنند(پاسکالیس و همکاران ، ۲۰۰۵). همچنین غلبه و فعالیت هر یک از این سیستم ها در فرد ، منجر به حالت های هیجانی متفاوت، چون اضطراب ، زود انگیختگی و ترس می گردد و شیوه های رویارویی و واکنش های رفتاری متفاوتی را بر می انگیزد.

این سیستم ها عبارتند از:

  • سیستم فعال ساز رفتاری (BAS)
  • سیستم باز داری رفتاری (BIS)
  • سیستم جنگ و گریز (FFS)

نظریه ی شناختی گری بر پایه ی این اصل استوار است که تفاوت های فردی در شخصیت ، بازتاب تفاوت در حساسیت افراد در BAS و BIS است (فرانکن و همکاران ، ۲۰۰۶). مطابق با نظریه ی حساسیت به تقویت گری (۱۹۸۱ و ۱۹۸۲) ، دو سیستم هیجانی به وسیله ی تنظیم حساسیت فرد به تهدید ها و پاداش های دریافتی ، شخصیت را شکل می هند.

پرسشنامه شخصیتی گری – ویلسون که میزان فعالیت سیستم های مغزی/رفتاری و مؤلفه های آن را ارزیابی       میکند ، یک پرسشنامه خود ارزیابی شخصیتی است که توسط ویلسون ، بارت و گری در انگلستان طراحی شده و  ویژگی های روان سنجی آن علاوه بر انگلستان در دو کشور ژاپن و روسیه نیز ارزیابی شده است (ویلسون و همکاران ، ۱۹۹۰ ، ویلسون و همکاران ، ۱۹۹۵ ؛ اسلوبوداسکایا و همکاران ، ۲۰۰۱).

در زمینه ی اعتبار این پرسشنامه ، ویلسون ، بارت و گری (۱۹۸۹) ضرایب آلفای کرونباخ را برای مؤلفه های روی آوری ، اجتناب فعال ، اجتناب منفعل ، خاموشی ، جنگ و گزیر به این ترتیب به دست آوردند.:

برای مردان: ۰/۷۱ ، ۰/۶۱ ، ۰/۵۸ ، ۰/۶۱ ، ۰/۶۵ و ۰/۶۵

برای زنان: ۰/۶۸ ، ۰/۳۵ ، ۰/۵۹ ، ۰/۶۳ ، ۰/۷۱ و ۰/۷۱

که بیانگر ثبات درونی مناسب این آزمون است.

پرسشنامه شخصیتی گری – ویلسون توسط آزاد فلاح و همکاران (۱۳۷۸) به فارسی برگردانده شد و در یک گروه ۲۱۱ نفری از دانشجویان ایرانی اجرا شده است.

پرسشنامه ی مذکور شامل آزمون ، شیوه ی اجرا ، نحوه ی نمره گذاری و جداول مربوط به تفسیر آزمون می باشد.

docتعداد صفحات : ۱۴

حجم : ۱۵۰۵kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

دیدگاهتان را بنویسید