آزمون های روانی

پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO

پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO با هدف سنجش ویژگی های شخصیتی که مبتنی بر پنج ویژگی شخصیتی معروف می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

علی رغم اقدامات روانسنجی گسترده ای که برای ساخت آزمون PF16 کتل انجام گرفته ، برخی مولفین مدعی بودند که نارسایی های جدی در آن به چشم می خورد.

اول اینکه مطالب مربوط به ساخت این آزمون معمولا گیج کننده و گاه متناقض می باشد.

دوم اینکه مقادیر بسیار زیادی از اطلاعات در باره ی روایی آن ارائه شده است که ارزیابی بسیاری از آن ها کاری بسیار دشوار است.

سوم اینکه برخی از ادعاهای مربوط به کارکرد آزمون از لحاظ داده های روایی تایید نشده است.

فیسکه در سال ۱۹۴۹ مطالعات کتل درباره ی درجه بندی خصوصیات شخصیتی را مورد پیگیری قرار داد. او با به کار گیری ۲۱ مقیاس دو قطبی کتل توانست به پنج عامل ترکیبی دست یابد. بعد از فیسکه دانشمندانی چون تیوپس و کریستال کارهای قبلی کتل و همبسته های فیسکه را دوباره مورد تحلیل قرار دادند و تمام آنها را در پنج عامل قابل قبول به نام های

 • شاد خویی
 • دلپذیر بودن
 • قابلیت اطمینان
 • ثبات عاطفی
 • و فرهنگ یافت نمودند.

مک کرا و کاستا (۱۹۸۵) هر یک از این پنج عامل را به شش جنبه خاص تقسیم کرده اند، هر جنبه رگه های ویژه یا ابعادی را نشان می دهد که تشکیل دهنده پنج عامی شخصیت هستند. مثلا برون گرایی با شش جنبه تعیین می شود که عبارتند از: سطح فعالیت، جرأت ورزی، علاقه به تفریح، دارای هیجانهای مثبت، اجتماعی بودن و خون گرمی.

هر کدام از این جنبه با هشت سوال ارزیابی می شود بنابراین فرم تجدید نظر شده ی این پرسشنامه شامل ۲۴۰ سوال می باشد یعنی پنج عامل، شش بعد، هشت ماده، که ۲۴۰ سوال یا ماده می شود(۵×۶×۸). (پروین،۲۰۰۱به نقل از جوادی و کدیور،۱۳۸۱)

نسخه تجدید نظر شده پرسشنامه شخصیتی نئو  NEO-PI-R (کاستا و مک کرا, ۱۹۹۲) نوعی پرسشنامه خود سنجی ویژگی های شخصیتی است که مبتنی بر یک الگوی معروف شخصیتی به نام مدل پنج عاملی است (گلدبرگ , ۱۹۹۳).

نسخه تجدید نظر شده پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO سه ماده منفرده دارد که اعتبار پاسخ ها را می سنجد. یک ماده از پاسخگو می خواهد مشخص کند آیا صادقانه و دقیق به ماده ها جواب داده است ؟ ماده ی دیگر از او می پرسد آیا به تمام ماده ها جواب داده است؟ و ماده سوم معلوم می کند آیا پاسخ ها در فضای صحیح و مناسب درج شده اند یا نه؟doc

پرسشنامه ی حاضر علاوه بر اینکه از اعتبار بالایی برخوردار است شامل ۲۴۰ سوال به همراه نحوه ی اجرا و شیوه ی نمره گذاری و همچنین تفسیر نمرات می باشد.

تعداد صفحات: ۳۳

حجم : ۳۰۰۶kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۲۲ دیدگاه

 • با عرض سلام و احترام
  دانشجوی روان شناسی هستم. نیاز به پروفایل صحیح و دقیق آزمون NEO دارم. (فقط به پروفایل دقیقش که همان جدول هنجاری پرسش نامه شخصیتی است نیاز دارم نه چیزهای دیگه این پرسش نامه) علی رغم جستجوی آن اما آن را نمی یابم چرا که به پروفایلهایی که یا ناخوانا هستند و یا پر از اشتباه اند روبرو می شوم. اگر از این پروفایل ( جدول هنجاری پرسش نامه شخصیتی پنج عاملی) در اختیار دارید ممنون می شوم که آن را برایم بفرستید. و اگر لازم به خرید آن است لطفاً به من بگویید. منتظر جوابم
  سپاسگزارم.

 • با سلام خواهش مندم. نحوه نمره گذاری تیپ شخصیتی نئو فرم کوتاه را برایم بفرستین.پیدا نمیشه اگرم هست دقیقا توضیح نداده.ممنون می شوم. بفرستین باتشکر

  • سلام بر شما
   از اینکه وب سایت ما رو انتخاب فرموددید بی نهایت سپاسگذاریم
   به منظور ارسال آنچه که شما می خواهید قدری زمان نیازمندیم.
   در صورت یافتن آنچه که شما خواهان آن هستید ، حتما برایتان ارسال میکنیم.
   موفق و شادمان باشید.

 • بنده نیاز به پرسشنامه ای دارم که ویژگی های فردی و تفکر بخصوص تفکر استراتژیک را بررسی کند و اثر ویژگی های فردی را بر تفکر استراتژیک بسنجد خواهشمندم راهنمایی بفرمایید با تشکر غیاثی

  • درود بر شما.
   با توجه به اطلاعات حضرتعالی باید به عرض برسانیم که پرسشنامه ای که دقیقا اثر ویژگی های فردی را بر تفکر استراتژیک مورد سنجش قرار دهد را در اختیار نداریم.
   تنها پرسشنامه ای که در این زمینه در دسترس داریم فایلی با عنوان “پرسشنامه ی تفکر استراتژیک” می باشد که دارای چهل سوال بوده و روایی پایایی آن کامل نمی باشد.

 • با عرض سلام. من ۵٠تا تست انجام شده نئو دارم. که متاسفانه در فرم پاسخنامه معمول نئو وارد نشده یعنى هر سئوال جوابش در جلوى آن تیک خورده است. براى تصحیح آن به مشکل خوردم. آیا سیستم نرم افزارى براى نئو وجود دارد ؟که من داده ها را وارد آن کنم. اگر هست لطفا مرا در نحوه تهیه را هنمایى کنید. با تشکر

  • سلام بر شما کاربر گرامی.
   متاسفانه در این مورد نرم افزار خاصی در اختیار نداریم.
   اگر در اینترنت جستجو فرمایید نرم افزارها متعددی که ویژه ی آزمون مد نظر شماست را خواهید یافت. اما این نرم افزارها هم کارگشا نخواهند بود.

 • با عرض سلام و احترام
  دانشجوی روان شناسی هستم. نیاز به پروفایل صحیح و دقیق آزمون NEO دارم. (فقط به پروفایل دقیقش که همان جدول هنجاری پرسش نامه شخصیتی است نیاز دارم نه چیزهای دیگه این پرسش نامه) علی رغم جستجوی آن اما آن را نمی یابم چرا که به پروفایلهایی که یا ناخوانا هستند و یا پر از اشتباه اند روبرو می شوم. اگر از این پروفایل ( جدول هنجاری پرسش نامه شخصیتی پنج عاملی) در اختیار دارید ممنون می شوم که آن را برایم بفرستید. و اگر لازم به خرید آن است لطفاً به من بگویید. منتظر جوابم
  سپاسگزارم.

 • با عرض سلام بنده به دنبال نحوه ی تفسیر تست بلند شخصیت نئو هستم.
  متاسفانه هیچ منبع جامعی نیافتم برای ۲۴۰ سوالی
  اگه ممکنه یه نمونه تفسیر شده حداقل به من برسونید
  واقعا ممنون

  • سلام بر شما.
   از تاخیر به وجود آمده در پاسخ به دیدگاه شما صمیمانه عذر خواهی میکنیم.
   پرسشنامه ی مد نظر شما را در سایت قرار داده ایم.
   شیوه ی نمره گذاری آن نیز کامل می باشد.
   اما در مورد قرار دادن یک نمونه ی تفسیر شده باید به عرض برسانیم که تفسیر پرسشنامه ها بر عهده ی آزمونگر یا محقق می باشد.

 • سلام من دانشجوی روانشناسی هستم و پروفایل آزمون شخصیتی فرم بلند نئو را میخاستم. چند کتاب هم که درباره تفسیر ازمون نئو وجود داره لطفا معرفی کنین. با تشکر

  • سلام بر شما.
   از اینکه وبسایت ما رو انتخاب فرمودید بی نهایت خرسندیم.
   در مورد پروفایل نئو باید عرض کنیم که عموما پروفایل توسط نرم افزارهای مخصوص این آزمون ارائه میشه… البته بنده دو تصویر در اختیار دارم که از کارامد بودن آنها برای شما اطلاعی ندارم.
   در هر صورت بنده این دو تصویر رو به صورت خصوصی براتون ارسال میکنم.
   در مورد کتاب هم باید بگم که کتاب های متعددی وجود داره… ولی بنده یکی از اونا که مطمئن هستم کاملترین منبع برای آزمون نئو هست رو خدمتتون معرفی می کنم.
   کتاب : روانشناسی شخصیت ، چاپ دوم.
   نویسنده :دکتر حسن حق شناس
   انتشارات: دانشگاه علوم پزشکی شیراز. قیمت کتاب هم فکر میکنم در حدود ۲۰۰۰۰ تومان باشد.
   موفق باشید.

 • سلام وقتتون بخیر دانشجوی روانشناسی هستم ممنون از اطلاع رسانی خوبتون .جدول هنجاری پرسشنامه شخصیت نئو رو میخواستم ممنون میشم واسم بفرستید .

دیدگاهتان را بنویسید