کاربر گرامي ، جهت نمايش بهتر سايت، ترجيحا از مرورگر فایر فاکس يا گوگل کروم استفاده نماييد

سه شنبه , خرداد ۲۹ ۱۳۹۷
تبلیغات
پست های اخیـــــر
خانه / آزمون های روانی / پرسشنامه شخصیتی آیسنک

پرسشنامه شخصیتی آیسنک

پرسشنامه شخصیتی آیسنکReviewed by محمود دبستانی on Aug 19Rating:

پرسشنامه شخصیتی آیسنک (EPQ) در سال ۱۹۶۳ جهت سنجش برخی جنبه های شخصیت از جمله درونگرایی و برونگرایی و همچنین تشخیص برخی اختلالات شخصیتی مانند روان گسستگی ، جامعه ستیزی ، روان آزردگی و مقبولیت اجتماعی برای گروه های سنی متفاوت اعم از خردسالان ، نوجوانان و بزرگسالان که در بر گیرنده ی چهل و هشت موضوع می شد ، ساخته شد. بعد ها تغییر شکل پیدا کرده به مرور زمان به شکل امروزی در آمد.

فعالیت در زمینه ی آزمون سازی را آیسنک از سال ۱۹۴۷ آغاز کردو در ابتدا به دو عامل اساسی در سنجش شخصیت شامل روان آزرده گرایی و برون گرایی-درون گرایی توجه داشت. وی پس از تاکید بر دو بعد اولیه ، بعد سومی را به آن ها افزود و آن را روان گسسته گرایی نام نهاد.

دو نوع آزمون که از آیسنک ارائه می شود یکی مخصوص کودکان از ۷ تا ۱۵ سال می باشد و دیگری برای سنین ۱۶ سال به بالا تنظیم شده است. فرم مخصوص کودکان به جای عامل روان گسسته گرایی ، پرخاشگری را می سنجد.

به منظور تعیین اعتبار و روایی پرسشنامه شخصیتی آیسنک ، آیسنک آن را بر روی گروه واحد در دو زمان مختلف اجرا کرد و روایی و اعتبار آن را به دست آورد. ضریب اعتبار درونی (آلفای کرونباخ)

برای مردان ۰/۷۸ =P  ، ۰/۹۰ =E  ، ۰/۸۸ =N  و ۰/۸۲ =L

برای زنان ۰/۷۶ =P  ، ۰/۸۵ =E  ، ۰/۸۵ = N و ۰/۷۹ = L

به دست آمده است.

در نمونه ی ایرانی پرسشنامه شخصیتی آیسنک ضریب اعتبار با روش باز آزمایی به فاصله ی دو ماه به شرح زیر گزارش شده است که نشان دهنده ی اعتبار بسیار بالا و قابل قبول EPQ است (کاویانی ، ۱۳۸۲).

۰/۷۲ =P  ، ۰/۹۲ =E  ، ۰/۸۹ =N  و ۰/۸۸ =L

این پرسشنامه هر دو نوع آزمون را در خود گنجانده است و ضمن آنکه از درجه ی اعتبار بالایی برخوردار است، شامل شیوه ی اجرا ، نحوه ی  نمره گذاری و جداول مربوط به تفسیر نمرات می باشد.

doc پرسشنامه شخصیتی آیسنک پرسشنامه شخصیتی آیسنک docتعداد صفحات : ۱۹

حجم: ۲۷۸۵kb

توجه:
کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.
 پرسشنامه شخصیتی آیسنک پرسشنامه شخصیتی آیسنک upm print 1

۱۳۹۲-۰۵-۲۸

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

درباره‌ی محمود دبستانی

گراواتار برای محمود دبستانی
محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم، از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم. برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم. ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.یا علی!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*