آزمون های روانی

پرسشنامه شخصیتی آیسنک

پرسشنامه شخصیتی آیسنک (EPQ) در سال ۱۹۶۳ جهت سنجش برخی جنبه های شخصیت از جمله درونگرایی و برونگرایی و همچنین تشخیص برخی اختلالات شخصیتی مانند روان گسستگی ، جامعه ستیزی ، روان آزردگی و مقبولیت اجتماعی برای گروه های سنی متفاوت اعم از خردسالان ، نوجوانان و بزرگسالان که در بر گیرنده ی چهل و هشت موضوع می شد ، ساخته شد. بعد ها تغییر شکل پیدا کرده به مرور زمان به شکل امروزی در آمد.

فعالیت در زمینه ی آزمون سازی را آیسنک از سال ۱۹۴۷ آغاز کردو در ابتدا به دو عامل اساسی در سنجش شخصیت شامل روان آزرده گرایی و برون گرایی-درون گرایی توجه داشت. وی پس از تاکید بر دو بعد اولیه ، بعد سومی را به آن ها افزود و آن را روان گسسته گرایی نام نهاد.

دو نوع آزمون که از آیسنک ارائه می شود یکی مخصوص کودکان از ۷ تا ۱۵ سال می باشد و دیگری برای سنین ۱۶ سال به بالا تنظیم شده است. فرم مخصوص کودکان به جای عامل روان گسسته گرایی ، پرخاشگری را می سنجد.

به منظور تعیین اعتبار و روایی پرسشنامه شخصیتی آیسنک ، آیسنک آن را بر روی گروه واحد در دو زمان مختلف اجرا کرد و روایی و اعتبار آن را به دست آورد. ضریب اعتبار درونی (آلفای کرونباخ)

برای مردان ۰/۷۸ =P  ، ۰/۹۰ =E  ، ۰/۸۸ =N  و ۰/۸۲ =L

برای زنان ۰/۷۶ =P  ، ۰/۸۵ =E  ، ۰/۸۵ = N و ۰/۷۹ = L

به دست آمده است.

در نمونه ی ایرانی پرسشنامه شخصیتی آیسنک ضریب اعتبار با روش باز آزمایی به فاصله ی دو ماه به شرح زیر گزارش شده است که نشان دهنده ی اعتبار بسیار بالا و قابل قبول EPQ است (کاویانی ، ۱۳۸۲).

۰/۷۲ =P  ، ۰/۹۲ =E  ، ۰/۸۹ =N  و ۰/۸۸ =L

این پرسشنامه هر دو نوع آزمون را در خود گنجانده است و ضمن آنکه از درجه ی اعتبار بالایی برخوردار است، شامل شیوه ی اجرا ، نحوه ی  نمره گذاری و جداول مربوط به تفسیر نمرات می باشد.

docتعداد صفحات : ۱۹

حجم: ۲۷۸۵kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

دیدگاهتان را بنویسید