×

پرسشنامه شخصیتی آیزنک

خانه » محصول » پرسشنامه شخصیتی آیزنک
۳,۵۰۰ تومان
اطلاعات محصول

نوع فایل

تعداد صفحات

حجم فایل

رسالت ما
تضمین اصالت کالا
پشتیبانی همیشگی 7/24
پرداخت با تمام کارتهای عضو شتاب
دانلود محصول بلافاصله پس از خرید
دسترسی همیشگی به فایل ها
آواتار محمود دبستانی

محمود دبستانی

مدیر وبسایت
حاصل اعتماد شما
logo-samandehi
توضیح مختصری از این محصول

پرسشنامه شخصیتی آیزنک (EPQ)  یا Eysenc Personality Questionnaire در سال ۱۹۶۳ جهت سنجش برخی جنبه های شخصیت از جمله درونگرایی و برونگرایی و همچنین تشخیص برخی اختلالات شخصیتی مانند روان گسستگی ، جامعه ستیزی ، روان آزردگی و مقبولیت اجتماعی برای گروه های سنی متفاوت اعم از خردسالان ، نوجوانان و بزرگسالان که در بر گیرنده ی چهل و هشت موضوع می شد ، ساخته شد. بعد ها تغییر شکل پیدا کرده به مرور زمان به شکل امروزی در آمد.

فعالیت در زمینه ی آزمون سازی را آیزنک از سال ۱۹۴۷ آغاز کردو در ابتدا به دو عامل اساسی در سنجش شخصیت شامل روان آزرده گرایی و برون گرایی-درون گرایی توجه داشت. وی پس از تاکید بر دو بعد اولیه ، بعد سومی را به آن ها افزود و آن را روان گسسته گرایی نام نهاد.

دو نوع آزمون که از آیزنک ارائه می شود یکی مخصوص کودکان از ۷ تا ۱۵ سال می باشد و دیگری برای سنین ۱۶ سال به بالا تنظیم شده است. فرم مخصوص کودکان به جای عامل روان گسسته گرایی ، پرخاشگری را می سنجد.

به منظور تعیین اعتبار و روایی پرسشنامه شخصیتی آیزنک ، آیسنک آن را بر روی گروه واحد در دو زمان مختلف اجرا کرد و روایی و اعتبار آن را به دست آورد. ضریب اعتبار درونی (آلفای کرونباخ)

برای مردان ۰/۷۸ =P  ، ۰/۹۰ =E  ، ۰/۸۸ =N  و ۰/۸۲ =L

برای زنان ۰/۷۶ =P  ، ۰/۸۵ =E  ، ۰/۸۵ = N و ۰/۷۹ = L

به دست آمده است.

در نمونه ی ایرانی پرسشنامه شخصیتی آیزنک ضریب اعتبار با روش باز آزمایی به فاصله ی دو ماه به شرح زیر گزارش شده است که نشان دهنده ی اعتبار بسیار بالا و قابل قبول EPQ است (کاویانی ، ۱۳۸۲).

۰/۷۲ =P  ، ۰/۹۲ =E  ، ۰/۸۹ =N  و ۰/۸۸ =L

این پرسشنامه هر دو نوع آزمون را در خود گنجانده است و ضمن آنکه از درجه ی اعتبار بالایی برخوردار است، شامل شیوه ی اجرا ، نحوه ی  نمره گذاری و جداول مربوط به تفسیر نمرات می باشد.

www.arize.ir

چقدر این مطلب برایتان مفید بود؟

رای شما برای ما ارزشمند است.

میانگین آرا / 5. شمارش آرا:

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهید.

دیدگاه کاربران

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه(نظر) ارسال کنند.