آزمون های روانی

پرسشنامه سبک هویت برزونسکی

پرسشنامه سبک هویت برزونسکی (ISI)(برزونسکی، ۱۹۹۲) یک مقیاس ۴۰ سوالی است که ۱۱ سوال آن مربوط به مقیاس اطلاعاتی، ۹ سوال آن مربوط به مقیاس هنجاری و ۱۰ سوال آن مربوط به مقیاس سردرگم یا اجتنابی و ۱۰ سوال دیگر مربوط به مقیاس تعهد است که برای تحلیل ثانویه استفاده می شود و یک سبک هویتی محسوب نمی شود.

سبک هویت یکی از موضوع های مهم روانشناسی رشد است، که در سالهای اخیر توجه پژوهشگران را به خود جلب کرده است.

پژوهش های انجام شده بیشتر در زمینه رابطه ی سبک های هویت با وضعیت های هویتی (مارسیا -۱۹۶۶) و یا پیشرفت تحصیلی، خودمختاری تحصیلی و روابط فردی ، سازگاری و سلامت روانی (برزونسکی – ۱۹۹۸) بوده است.

هویت و نحوه شکل گیری آن از جمله موضوعاتی است که مورد علاقه بسیاری از حوزه های علمی همچون، روانشناسی، جامعه شناسی، علوم سیاسی و حتی ادبیات و هنر می باشد.

از دیدگاه روانشناسی موضوع هویت در شاخه های مختلفی چون روانشناسی اجتماعی، روانشناسی رشد، روانشناسی مرضی و روانشناسی شخصیت مورد بحث قرار گرفته است. این امر از یک طرف نشان دهنده اهمیت موضوع و از طرف دیگر نشانه ای از وسیع بودن حوزه مورد بررسی می باشد.

به کمک هویت است که افراد به تعریفی از خویشتن می رسند که اگر این تعریف با واقعیت اجتماعی آنها در تعارض باشد، حالت هایی چون عدم پختگی، فشار روانی و مشکلات رفتاری را تجربه می کنند. هویت کسب شده مستلزم ارزیابی فرد از توانایی ها و ناتوانی های شخصی و چگونگی ترتیب آنهاست.

پرسشنامه سبک هویت برزونسکی با هدف ارزیابی سبک های هویتی ایجاد گردیده است و تحقیقات زیادی روایی و پایایی بالای این مقیاس را گزارش کرده اند.پرسشنامه سبک هویت برزونسکی

تعداد صفحات: ۷

حجم:۱۸۵۸kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۳ دیدگاه

 • اقای محترم من ازشما ازمون neo رو خاستم پول از حسابم کم شد ولی شما ازمون رو برای من ارسال نکردین .رسیدگی کنید لطفا

  • سلام بر شما.
   کاربر گرامی ، چنانچه پرداخت شما موفقیت آمیز باشد علاوه بر ارسال خودکار لینک دانلود به ایمیلتان ، دکمه ی دریافت فایل نیز قابل مشاهده است.
   در هر صورت تقاضا داریم لطفا از همین طریق شماره رسید پرداختی خود را اعلام بفرمایید تا پیگیری های بعدی صورت پذیرد.
   موفق و شادمان باشید.

دیدگاهتان را بنویسید