آزمون های روانی

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت در سال (۱۹۹۰) توسط والکر و همکاران ساخته شد.

این مقیاس که در زبان انگلیسی به آن Health promoting lifestyle profile گفته می شود دارای دو نسخه است که ما در اینجا نسخه ی تجدید نظر شده ی آن را که به اختصار  (HPLP – II) نامیده می شود ، ارائه کرده ایم.

شاید والکر و همکارانش هرگز فکر نمیکردند که پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت تا این حد فراگیر گردد و در تحقیقات متعدد در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

سبک زندگی تحت عنوان تمام رفتارهایی که تحت کنترل شخص هستند یا بر خطرات بهداشتی فرد تاثیر می گذارند، تعریف می شود.

عوامل حفاظت کننده سلامت، احتمال مواجهه فرد را با بیماری یا آسیب کاهش می دهند و عوامل ارتقا دهنده ی سلامت الگویی چند بعدی هستند که در راستای خفظ یا افزایش سطح خودشکوفایی، رفاه و رضایتمندی افراد عمل می کنند.

شواهد علمی می گویند که انتخابها و الگوی سبک زندگی افراد بر سلامت و طول عمر آنها تاثیر گذار است. با توجه به این که علت عمده مرگ و میر و ابتلا به انواع بیماری ها در جوامع امروزی به اعمال نادرست سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، عدم تحرک و عادات تغذیه ای ناکافی مربوط می شود و فعالیت جسمانی و مصرف میوه و سبزی ناکافی عامل خطری برای  بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطانها هستند ، و با نظر به اینکه ایران کشوری در حال گذر از حوزه های مراقبت بهداشتی ، آموزش ، اقتصاد و ارتباط جمعی است ، ارزیابی دقیق سبک زندگی و رفتارهای بهداشتی برای تدوین و طراحی برنامه های ارتقا دهنده ی سلامت و پیشگیری لازم و ضروری است.

چون ایران همانند کشورهای همجوارش خصوصا ترکیه هنوز در فرآیند توسعه برنامه های بهداشت ملی ، که بر بیماریهایی چون چاقی ، دیابت ، قلبی عروقی و سرطان متمرکز است ، قرار دارد، فهم درست سبک زندگی ایرانیان برای طراحی برنامه های بهداشتی حیاتی است.

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت می تواند توسط پروفایل سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت Health-promoting lifestyle profile II  (HPLP II) اندازه گیری شود که این ابزار به طور گسترده در تحقیقات استفاده و روایی و پایایی آن در جمعیتهای متنوع گزارش شده است.

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت (HPLP II) در حال حاضر به زبانهای اسپانیایی، ژاپنی ، عربی ، ترکی و صد البته زبان شیرین فارسی ، در دسترس است (به نقل از، محمدی زیدی، پاکپور، محمدی زیدی، ۱۳۹۰).

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت (HPLP II) نسخه اصلاح شده HPLP است که بوسیله Walker و همکاران ارائه شده است و سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت را تمرکز بر کارهای ابتکاری و ادراک فرد، که در راستای حفظ یا افزایش سطح تندرستی، خودشکوفایی و رضایتمندی فردی عمل می کنند، اندازه گیری می کند.

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت از ۵۲ سوال تشکیل شده است و دارای ۶ خرده مقیاس می باشد.

خرده مقیاس های این پرسشنامه عبارتند از:

  • تغذیه
  • فعالیت های بدنی یا ورزش
  • مسئولیت پذیری در مورد سلامت
  • مدیریت استرس
  • روابط و حمایت بین فردی
  • رشد معنوی و خود شکوفایی

در تحقیق محمدی زیدی، پاکپور، محمدی زیدی (۱۳۹۰)، پایایی پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت به روش آلفای کرونباخ برای کل پرسشنامه برابر با ۰/۸۲ به دست آمده است و آلفای کرونباخ زیر شاخه های تغذیه، فعالیت جسمی، مسولیت پذیری در مورد سلامت، مدیریت استرس، روابط بین فردی، رشد معنوی و کل پرسشنامه به ترتیب برابر با ۰/۸۱، ۰/۷۹، ۰/۸۶، ۰/۹۱، ۰/۷۵ و ۰/۶۴ و ۰/۸۲ ارزیابی شده است.

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت ، دارای شیوه نمره گذاری و نیز نحوه ی تفسیر نمرات می باشد.پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت

تعداد صفحات: ۱۲

حجم: ۲۲۲۷kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

دیدگاهتان را بنویسید