×

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت

خانه » محصول » پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت
۴,۰۰۰ تومان
اطلاعات محصول

نوع فایل Word

تعداد صفحات بیش از 5 صفحه

حجم فایل بیش از 5 مگ

رسالت ما
تضمین اصالت کالا
پشتیبانی همیشگی 7/24
پرداخت با تمام کارتهای عضو شتاب
دانلود محصول بلافاصله پس از خرید
دسترسی همیشگی به فایل ها
آواتار محمود دبستانی

محمود دبستانی

مدیر وبسایت
حاصل اعتماد شما
logo-samandehi
ویدئوی معرفی محصول
توضیح مختصری از این محصول
84 / 100

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت در سال (۱۹۹۰) توسط والکر و همکاران ساخته شد.

پرسشنامهquestionnaire) یکی از ابزار پژوهش بوده که از مجموعه‌ای از سؤالات تشکیل شده ‌است و هدف آن جمع‌آوری اطلاعات از پاسخ دهندگان می باشد.

اگر چه اغلب محققان، پرسشنامه ها را برای آنالیز آماری پاسخ دهندگان سامان داده‌اند، ولی همیشه شرایط این‌گونه نیست.

فرانسیس گالتون، نخستی کسی بود که اولین بار از پرسشنامه در تحقیقات خود استفاده کرد و شاید بتوان او را مخترع پرسشنامه نامید.

پرسشنامه‌ها نسبت به سایر انواع روش‌های آمارگیری مزایایی دارند که از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

  • ارزان هستند
  • مانند آمارگیری تلفنی و زبانی، نیاز به تلاش فراوان سؤال‌کننده ندارند
  • اغلب دارای پاسخ‌های استانداردی می‌باشند که امکان جمع‌آوری داده را ساده‌تر می‌کند (اما، ممکن است چنین پاسخ‌های استانداردی نیز کاربران را ناامید کند).

یکی از محدودیت‌های جدی پرسشنامه‌ها این است که باید به گونه ‎ای تنظیم شوند که افراد به راحتی قادر به خواندن و پاسخ دادن به آن‌ها باشند.

بنابرین در برخی گروه‌های دموگرافی، ممکن است استفاده از پرسشنامه برای گردآوری داده مناسب نباشد.

همچنین به عنوان نوعی آمارگیری، پرسشنامه دارای بسیاری از اشکالات یکسان مربوط به ساختار و جمله‌بندی سؤال است که در سایر نظرسنجی‌ها نیز می‌توان مشابه آن را یافت.

پرسشنامه‌ها کاربردهای مختلفی دارند. در برخی مواقع از آن‌ها برای نظرسنجی استفاده می‌شود.

در مواقع دیگری پرسشنامه‌های برای سنجش برخی متغیرها در پژوهش‌های دانشگاهی به کار می‌روند.

همچنین در رشته‌هایی مانند روانشناسی، برای ارزیابی بیماران قبل و بعد از درمان از پرسشنامه استفاده می‌شود. (منبع: ویکی پدیا)

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت نیز از جمله این پرسشنامه هاست که می تواند مورد استفاده دانشجویان و دانش آموختگان رشته روانشناسی و گرایشات مختلف آن قرار گیرد.

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت

این مقیاس که در زبان انگلیسی به آن Health promoting lifestyle profile گفته می شود دارای دو نسخه است که ما در اینجا نسخه ی تجدید نظر شده ی آن را که به اختصار  (HPLP – II) نامیده می شود ، ارائه کرده ایم.

شاید والکر و همکارانش هرگز فکر نمیکردند که پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت تا این حد فراگیر گردد و در تحقیقات متعدد در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

سبک زندگی تحت عنوان تمام رفتارهایی که تحت کنترل شخص هستند یا بر خطرات بهداشتی فرد تاثیر می گذارند، تعریف می شود.

عوامل حفاظت کننده سلامت، احتمال مواجهه فرد را با بیماری یا آسیب کاهش می دهند و عوامل ارتقا دهنده ی سلامت الگویی چند بعدی هستند که در راستای خفظ یا افزایش سطح خودشکوفایی، رفاه و رضایتمندی افراد عمل می کنند.

شواهد علمی می گویند که انتخابها و الگوی سبک زندگی افراد بر سلامت و طول عمر آنها تاثیر گذار است. با توجه به این که علت عمده مرگ و میر و ابتلا به انواع بیماری ها در جوامع امروزی به اعمال نادرست سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، عدم تحرک و عادات تغذیه ای ناکافی مربوط می شود و فعالیت جسمانی و مصرف میوه و سبزی ناکافی عامل خطری برای  بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطانها هستند ، و با نظر به اینکه ایران کشوری در حال گذر از حوزه های مراقبت بهداشتی ، آموزش ، اقتصاد و ارتباط جمعی است ، ارزیابی دقیق سبک زندگی و رفتارهای بهداشتی برای تدوین و طراحی برنامه های ارتقا دهنده ی سلامت و پیشگیری لازم و ضروری است.

چون ایران همانند کشورهای همجوارش خصوصا ترکیه هنوز در فرآیند توسعه برنامه های بهداشت ملی ، که بر بیماریهایی چون چاقی ، دیابت ، قلبی عروقی و سرطان متمرکز است ، قرار دارد، فهم درست سبک زندگی ایرانیان برای طراحی برنامه های بهداشتی حیاتی است.

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت می تواند توسط پروفایل سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت Health-promoting lifestyle profile II  (HPLP II) اندازه گیری شود که این ابزار به طور گسترده در تحقیقات استفاده و روایی و پایایی آن در جمعیتهای متنوع گزارش شده است.

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت (HPLP II) در حال حاضر به زبانهای اسپانیایی، ژاپنی ، عربی ، ترکی و صد البته زبان شیرین فارسی ، در دسترس است (به نقل از، محمدی زیدی، پاکپور، محمدی زیدی، ۱۳۹۰).

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت (HPLP II) نسخه اصلاح شده HPLP است که بوسیله Walker و همکاران ارائه شده است و سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت را تمرکز بر کارهای ابتکاری و ادراک فرد، که در راستای حفظ یا افزایش سطح تندرستی، خودشکوفایی و رضایتمندی فردی عمل می کنند، اندازه گیری می کند.

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت از ۵۲ سوال تشکیل شده است و دارای ۶ خرده مقیاس می باشد.

خرده مقیاس های این پرسشنامه عبارتند از:

  • تغذیه
  • فعالیت های بدنی یا ورزش
  • مسئولیت پذیری در مورد سلامت
  • مدیریت استرس
  • روابط و حمایت بین فردی
  • رشد معنوی و خود شکوفایی

در تحقیق محمدی زیدی، پاکپور، محمدی زیدی (۱۳۹۰)، پایایی این پرسشنامه به روش آلفای کرونباخ برای کل پرسشنامه برابر با ۰/۸۲ به دست آمده است و آلفای کرونباخ زیر شاخه های تغذیه، فعالیت جسمی، مسولیت پذیری در مورد سلامت، مدیریت استرس، روابط بین فردی، رشد معنوی و کل پرسشنامه به ترتیب برابر با ۰/۸۱، ۰/۷۹، ۰/۸۶، ۰/۹۱، ۰/۷۵ و ۰/۶۴ و ۰/۸۲ ارزیابی شده است.

پرسشنامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت ، دارای شیوه نمره گذاری و نیز نحوه ی تفسیر نمرات می باشد.

www.arize.ir

چقدر این مطلب برایتان مفید بود؟

رای شما برای ما ارزشمند است.

میانگین آرا / 5. شمارش آرا:

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهید.

دیدگاه کاربران

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه(نظر) ارسال کنند.