آزمون های روانی

پرسشنامه خودپنداره SCQ

پرسشنامه خودپنداره SCQ یا پرسشنامه خودپنداره راج کومار ساراسوت دارای شش بعد جداگانه است، یعنی خود پنداره ی جسمانی , اجتماعی , عقلانی , اخلاقی , آموزشی و خلق و خو  که از مجموع آنها نمره ی کلی خود پنداره  بدست می آید.

خود پنداره در الگوی شخصیت , عنصری مسلط است ، از این رو سنجش خود پنداره امری بسیار ضروریست. روش ها و فنون گوناگونی جهت سنجش خود پنداره ساخته شده است. مسئله ی سنجش خود پنداره هنوز هم به درستی حل نشده است.

مشکل انجام تحقیق در چنین حوزه ای این است که پندار از خود به خوبی تعریف نشده و حالت نوسانی دارد. کلمات گوناگونی مترداف با خود پنداره هستند ، از جمله :«خود – انگاره » « خود» ، « فهم خود» ، « ادراک خویشتن » و « خود پدیداری ».

لوو (۱۹۶۱) خود پنداره را نگرشی شخصی نسبت به خود می داند, و پادرسون (۱۹۶۵) آن را ترکیبی سازمان یافته از ادراکات , باورها , احساسات , نگرش ها , و ارزش ها می داند که فرد بخشی از خصوصیات خویشتن می شناسد.

راجرز (۱۹۵۱) خود پنداره را اینگونه تعریف می کند , « ترکیبی سازمان یافته از ادراکات خود که مقبول آگاهی انسان است این ترکیب مرکب است از عناصری چون ادراک ویژگی ها و توانایی های شخصی , ادراک ها و پنداره ای خود در ارتباط با دیگران و محیط , کیفیت ارزش هایی که مرتبط با تجارب و اشیاء به نظر می آیند. و اهداف و آرمان هایی که دارای ارزش مثبت و منفی تلقی می گردند».

بررسی ابزارهای گوناگون بر ای سنجش خود پنداره آشکار می سازد که این مقیاس ها بسیاری از عناصر خود پنداره را که در نظر و عمل مطرح بوده اند , در نظر نگرفته اند. این مقیاس ها به تمام جنبه های خود پنداره توجه نمی کنند , بلکه اطلاعات محدود و مختصری به دست می دهند که به هدف و رغبت محققان مربوط می شود.

نوجوانی دوره ای است از حیات انسان که خصوصیات و مسایل خاص خود را دارد. از این رو برای نفوذ عمیق در ادراکات آنان , باید حیطه های جسمانی , اجتماعی , آموزشی , اخلاقی و عقلانی آنان مورد بررسی و اکتشافات قرار گیرد . در این پرسشنامه کوشش شده است راجع به ادراکات نوجوانان اطلاعات مفیدی کسب شود.

تعاریف عملیاتی ابعاد خودپنداره که در پرسشنامه خودپنداره SCQ اندازه گیری می شوند عبارتند از:

۱)    جسمانی : تصور فرد از بدن , سلامت , ظاهر جسمانی و قدرت بدنی خودش.
۲)    اجتماعی : احساس ارزش شخصی در تعامل های اجتماعی.
۳)    خلق و خو : تصور فرد از حالت عاطفی معمول یا تسلط نوع خاصی از واکنش عاطفی.
۴)    آموزشی: تصور فرد از خود در ارتباط با مدرسه , معلمان و فعالیت های فوق برنامه.
۵)    اخلاقی : تخمین فرد از ارزش اخلاقی فرد , کارهای درست و نادرست.
۶)    عقلانی : آگاهی فرد از هوش و استعداد حل مسئله و داوری های خودش.

این پرسشنامه دارای اعتبار و روایی بوده و شامل شیوه ی نمره گذاری و نیز تفسیر نمرات می باشد.

خودپنداره

تعداد صفحات: ۱۶

حجم:۲۰۷۷kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید