آزمون های روانی

پرسشنامه حس انسجام آنتونووسکی

پرسشنامه حس انسجام آنتونووسکی SOC متشکل از دو فرم ۱۳ ماده ای (SOC-13) و ۲۹ ماده ای (SOC-29 ) می باشد.

داشتن یک زندگی با کیفیت مطلوب همواره آرزوی بشر بوده و هست و در طی سالیان متمادی یافتن مفهوم زندگی خوب و چگونگی دستیابی به آن ، افکار و مطالعات زیادی  را به خود معطوف داشته است.

در علم روانشناسی از واژه هایی تحت عنوان « بهزیستی روانی » و « حس انسجام » یاد می شود که جزء لاینفک روانشناختی کیفیت زندگی محسوب می شوند.

 بهزیستی روانی به عنوان درک افراد از زندگی خودشان در حیطه ی رفتار های هیجانی و عملکرد های روانی و ابعاد سلامت روانی تعریف می شود.

دومین واژه ی ایراد شده حس انسجام است که توسط آرون آنتونووسکی مطرح شد.

وی حس انسجام را به صورت یک جهت گیری شخصی به زندگی تعریف می کند. او بر این باور است که از طریق حس انسجام می توان توجیه کرد که چرا فردی می تواند حد بالایی از استرس را از سر بگذراند و سالم بماند.

بنابر این به اعتقاد او پرسشنامه حس انسجام آنتونووسکی SOC، کنترل بر استرس را ارزیابی می کند و این کنترل از طریق سه مفهوم اساسی که شامل موارد زیر می باشد صورت می پذیرد.

۱-   قابل درک بودن ( comperhensibility ) که در فرم ۲۹ سوالی به اختصار با حرف ( C ) نشان داده می شود.

۲-   قابل مدیریت بودن ( manageability ) که در فرم ۲۹ سوالی به اختصار با حروف ( Ma ) نشان داده می شود.

۳-  معنی دار بودن (meaning ) که در فرم ۲۹ سوالی به اختصار با حروف (Me ) نشان داده می شود.

بر اساس نظریه ی آنتونووسکی حس انسجام یک تجربه ی درونی است که به صورت تجربی در طول جوانی رشد می کند تا در یک فرد به یک کیفیت نسبتا پایدار می رسد.

آنتونووسکی در پژوهشی نشان داد که حس انسجام قوی و رشد یافته سلامت جسمانی را ارتقا می بخشد و سطوح بالای بهزیستی روانی را تسهیل می کند.

در یک بررسی در مورد روایی و پایایی پرسشنامه حس انسجام آنتونووسکی نسخه ۲۹ سوالی با داده های به دست آمده از بررسی در ۲۰ کشور مختلف نتایج زیر بدست آمد:

در ۲۶ مطالعه با استفاده از پرسشنامه حس انسجام آنتونووسکی نسخه ۲۹ سوالی ، اندازه ی آلفای کرونباخ به دست آمده برای ثبات درونی ، از ۰/۸۲ الی ۰/۹۵ را شامل می شد. همبستگی به دست آمده از آزمون – باز آزمون ، ثبات قابل توجه ۰/۵۴ در فاصله ی دو سال را نشان می داد.

پرسشنامه ای که پیش روی شماست از درجه ی اعتبار و پایایی به نسبت بالایی برخوردار بوده و همچنین هر دو فرم ۱۳ سوالی و ۲۹ سوالی را در بر دارد. علاوه بر آن شیوه ی نمره گذاری و تفسیر آزمون را نیز شامل می شود.

خودپنداره

تعداد صفحات:۱۶

حجم:۱۵۲۷kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید