آزمون های روانی

پرسشنامه تعارضات زناشویی

پرسشنامه تعارضات زناشویی (MCQ) توسط آقای باقر ثنایی و همکاران در سال ۱۳۷۹ و با هدف سنجش ابعاد تعارضات زناشویی ساخته شده است.

پرسشنامه تعارضات زناشویی (Marital Conflict Questionnaire) که به اختصار آن را MCQ می نامیم دارای ۴۲ پرسش می باشد که هفت بعد یا زمینه ی تعارضات زناشویی را اندازه گیری می کند.

نوع بشر همواره درگیر انواع مختلفی از تعارضات بوده است. از نگاه روانشناسان این تعارضات در مواقعی ، نه تنها مضر نیستند بلکه برای ادامه ی حیات مهم تلقی می شوند.

در این میان دسته ای از تعارضات هم هستند که نه تنها مفید نیستند بلکه اگر انسان راه کنترل بر آنان را کشف نکند چه بسا دچار شکست او در زندگی خواهد شد.

گروهی از این تعارضات که مختص نوع بشر است و دیر یا زود همه ی انسان ها چه کمرنگ و چه پر رنگ آن را تجربه می کنند ، تعارضات مربوط به دوران زناشویی است.

پرسشنامه تعارضات زناشویی ، به زوجین کمک میکند تا درک بهتری از تعارضات خود داشته باشند.

از آنجایی که هر یک از زوجین از دو دنیای کاملا متفاوت ، تصمیم می گیرند که زندگی مشترکی را آغاز کنند ؛ به وجود آمدن تعارضاتی از نوع زناشویی ، بدیهی است.

اما متفاوت بودن دنیای زوجین و بدیهی بودن تعارضات زناشویی ، دلیلی بر عدم کنترل این تعارضات نیست.

پرسشنامه تعارضات زناشویی ، به زوجین کمک میکند تا درک بهتری از تعارضات خود داشته باشند و چنانچه حفظ زندگی مشترک برایشان مهم است در صدد کنترل این تعارضات برآیند.

پرسشنامه تعارضات زناشویی شامل هفت خرده مقیاس است که به شرح زیر می باشند.

  • کاهش همکاری
  • کاهش رابطه جنسی
  • افزایش واکنشهای هیجانی
  • افزایش جلب حمایت فرزند
  • افزایش رابطه فردی با خویشاوندان خود
  • کاهش رابطه خانوادگی با خویشاوندان همسر و دوستان
  • جداکردن امور مالی از یکدیگر

پرسشنامه تعارضات زناشویی از روایی محتوایی خوبی برخوردار است. در مرحله تحلیل مواد آزمون پس از اجرای مقدماتی و محاسبه همبستگی هر سوال با کل پرسشنامه و مقیاس های آن، ۱۳ سوال از ۵۵ سوال اولیه حذف شده است (ثنایی، ۱۳۷۹).

دهقان در تحقیق خود برای هنجاریابی پرسشنامه تعارضات زناشویی روی یک گروه ۳۰ نفری بررسی انجام داده و از روش آلفای کرونباخ برای کل پرسشنامه ضریب  ۰/۷۱ را بدست آورده است.

این پرسشنامه دارای شیوه نمره گذاری و تفسیر نمرات بوده و از درجه ی اعتبار و روایی نسبتا بالایی برخوردار می باشد.پرسشنامه تعارضات زناشویی

تعداد صفحات: ۹

حجم: ۲۲۷۹kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید