آزمون های روانی

پرسشنامه افسردگی سالمندان

پرسشنامه افسردگی سالمندان GDS-15 ، با هدف تشخیص علایم افسردگی در سالمندان تدوین گردیده است

افسردگی یک اختلال سلامت روانی است که باید در سالمندان به طور جدی مورد نظر قرار گیرد. براساس آمارهای موسسه ملّی سلامت روان (NIMH) آمریکا، دو میلیون نفر از ۳۵ میلیون آمریکایی بالای ۶۵ سال به نوعی دچار این بیماری هستند.

افسردگی معمولاً نادیده گرفته شده و یا طبیعی و گریز ناپذیر در نظر گرفته می شود و به همین دلیل تشخیص داده نمی شود و درمان نمی گردد.

این امر به ویژه در شرایطی که بیماری دیگری وجود داشته باشد یا رویداد ناگواری اتفاق افتاده باشد (مثل مرگ عزیزان)، که غالباً در مورد سالمندان وجود دارد، صادق است. امّا نکته ای که باید توجه داشت این است که افسردگی به هیچ وجه بخشی عادی و طبیعی از فرایند پیرشدن نیست. (منبع : aftab.ir)

بنابراین تشخیص ابتلا به افسردگی به ویژه در دوران سالمندی امری ضروری به نظر می رسد و همین امر است که همواره بسیاری از محققان را در سراسر دنیا به کنکاش این موضوع وا می دارد که چگونه می توان علایم افسردگی را تشخیص داد.

پرسشنامه افسردگی سالمندان ، با هدف تشخیص علایم افسردگی در سالمندان تدوین گردیده است که در مطالعات بالینی و غربالگری ، به طور وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

فرم اولیه ی آن دارای ۳۰ سوال می باشد که هر یک از سوالات پاسخ صفر یا یک یا به عبارتی همان بله یا خیر را در بر می گیرد.

پرسشنامه افسردگی سالمندان توسط ملکوتی و همکاران (۱۳۸۵) در ایران هنجار یابی شده است. این آزمون در تحقیقات مختلفی در داخل و خارج از کشور مورد استفاده قرار گرفته است و اعتبار بالایی را نشان داده است.

فرم کوتاه (۱۵ سوالی ) این آزمون دارای ضریب آلفای آن ۰/۹ بود که توسط مطالعات مشابهی که در چین ، انگلستان و مالزی انجام گرفت از ۰/۷ تا ۰/۹ متغییر بود.

میتوان اظهار نمود نوع ایرانی فرم ۱۵ سوالی GDS از پایایی و اعتبار مناسبی برای انجام مطالعات غربالگری به ویژه در مناطق شهری برخوردار است.

پرسشنامه ی پیش رو شامل شیوه ی اجرا و نمره گذاری آزمون و همچنین تفسیر نمرات می باشد.doc

تعداد صفحات:۶

حجم:۱۴۸۹kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۱۲ دیدگاه

   • سلام من دانشجوی سال آخر ارشد پرستاری سالمندی هستم و واسه انجام پایان نامه و بررسی تاثیر یک مداخله بر آلزایمر سالمندان قبل و بعد از مداخله نیاز به یک پرسشنامه روا و پایا دارم در صورت امکان راهنمایی بفرمایید

   • با سلام و خداقوت.
    از اینکه انتخاب شمائیم ، خرسندیم.
    در مورد موضوع مورد نظر حضرتعالی فایلی را تحت عنوان ﭼﮏ ﻟﯿﺴﺖ ﻣﺸﮑﻼت رﻓﺘﺎری و ﺣﺎﻓﻈﻪ زاریت (MBPC) در اختیار داریم که به ﺳﻨﺠﺶ ﻣﺸﮑﻼت رﻓﺘﺎری ﺑﯿﻤﺎران ﻣﺒﺘﻼ ﺑﻪ آﻟﺰاﯾﻤﺮ می پردازد.
    این آزمون دارای ۴۱ سوال بوده و روایی و پایایی آن تایید شده است.
    در حال حاضر این آزمون در آرشیو موجود بوده و در سایت قرار نگرفته است.
    در صورت تمایل به در اختیار داشتن آزمون مذکور اعلام بفرمایید.
    موفق باشید.

  • سلام بر شما کاربر گرامی
   در مورد اون امر باید عرض کنم که بنده اون افزونه رو اختصاصی کردم. یعنی دادم به یکی از دوستان برنامه نویس ، برام تغییرش داد.

 • سلام خسته نباشید.من پرسشنامه بررسی سوءرفتار با سالمندان رو احتیجاج داشتم اگه میشه واسم بفرستید.خیلی ممنون

   • خیلی ممنونم از شما.من از چندتا مقاله ای که برای پروپوزالم استفاده کردم نویسنده های این مقالات از پرسشنامه بررسی سوءرفتار با سالمندان در خانواده استفاده کردند ولی من هرچقد تلاش کردم نتونستم این پرسشنامه را پیدا کنم.ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید