آزمون های روانی

پرسشنامه اضطراب زانک

پرسشنامه اضطراب زانک (S.A.S) دارای ۲۰ سوال چهار گزینه ای بوده و بر مبنای نشانگان  بدنی – عاطفی اضطراب تهیه شده است.

به منظور ساختن پرسشنامه اضطراب زانک از ملاکهای تشخیصی استفاده شده که با شایعترین ویژگی های اختلال اضطرابی مطابق و هماهنگ هستند. یعنی مصاحبه های بالینی مراجعین مضطرب را به صورت مشروح ضبط کرده و بعدا از تک تک موارد مطرح شده ، در ساخت آزمون استفاده کرده اند. ملاکهای تشخیصی S.A.S دارای ۵ نشانه ی عاطفی و ۱۵ نشانه ی بدنی است.

امتیاز پرسشنامه اضطراب زانک نسبت به پرسشنامه های دیگر در این است که مراجع کمتر می تواند شیوه ی خاصی را در جوابهایش دنبال کند. زیرا از ۲۰ سوال استفاده شده در مقیاس ، تعدادی از سوالات (۱۶ سوال) بر نشانگان مثبت و (۴ سوال ) بر نشانگان منفی تاکید دارند (سوالات ۵، ۹، ۱۳ و ۱۹) .

امتیاز دیگر پرسشنامه اضطراب زانک این است که مقیاس رتبه ای را به مقیاس فاصله ای تبدیل کرده (با استفاده از مقیاس درجه بندی که صفات کیفی را به کمی تبدیل می کند ) و آزمون را به یک آزمون پارامتریک تبدیل ساخته است ، لذا در آزمون آماری جهت برآورد جامعه از روی نمونه می توان از روشهای پیشرفته تر و دقیقتری استفاده کرد.

مقیاس S.A.S به گونه ای ساخته شده است که افرادی که اضطراب کمتری دارند نمره ی کمتر و آنهاییکه اضطراب بیشتری دارند نمره ی بالاتری را در این مقیاس دریافت می کنند.

در مورد اعتبار پرسشنامه اضطراب زانک مطالعات چندی صورت گرفته که نشان می دهد این مقیاس در سطح معنی دار آماری ، پیوسته اختلالهای اضطرابی را از سایر طبقات متمایز می کند. یکی از این مطالعات که بیانگر همبستگی میان مقیاس اضطراب هامیلتون (۱۹۵۹) و مقیاس اضطراب زانک S.A.S بود نشان می داد که بر اساس اطلاعات حاصل از اجرای دو مقیاس بر روی بیش از ۵۰۰ مورد و با استفاده از روش همبستگی پیرسون ، همبستگی میان دو آزمون مذکور برابر با ۷۱% بوده است.

آزمون مذکور دارای اعتبار ، شیوه ی اجرا و نحوه ی نمره گذاری و همچنین نحوه ی تفسیر نمرات می باشد.

تعداد صفحات : ۸doc

حجم:۱۳۵۳kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید