آزمون های روانی

پرسشنامه استرس شغلی (HSE)

پرسشنامه استرس شغلی (HSE) که توسط  سازمان اجرایی ایمنی و بهداشت انگلستان تدوین و توسط محقق برجسته ی ایران ، دکتر اسفندیار آزاد ترجمه و روایی و پایایی آن بررسی گردیده است.

سازمان اجرایی ایمنی و بهداشت انگلستان Health and Safety Executive به اختصار (HSE) ، گزارش می دهد بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ بیش از ۱۳٫۴ میلیون روزکاری و سالیانه بیش از ۳٫۸  میلیون پوند خسارت را به خاطر استرس های شغلی، پیش بینی نموده است.

از طرفی مطالعات زیادی ثابت کرده اند که استرس شغلی، حوادث شغلی (Work related accidents) را افزایش می دهند.

سازمان اجرایی ایمنی و بهداشت انگلستان (Health and Safety Executive=HSE) معتقد است که شش ریسک فاکتور می تواند در ایجاد استرس شغلی نقش داشته باشد:

 • تقاضا (Demands) یعنی چیزی که کار از شما تقاضا می کند و در واقع همان چیزی است که کار بر شما تحمیل می نماید و شما برای انجام آن استخدام شده اید.
 • کنترل (Control) یعنی اینکه شما بر روی کارتان چقدر تسلط و کنترل دارید.
 • حمایت (Support) به این معنی است که به چه میزان از طرف سایرین مورد حمایت و پشتیبانی قرار می گیرید.
 • ارتباط (Relationships) منظور این است که شیوه های ارتباط برقرار کردن فرد با همکاران خود چگونه است.
 • نقش (Role) یعنی اینکه نقش شما در سازمانتان چیست؟
 • تغییر (Change) به این معنی است که محیط کار همواره برای پیشرفت نیازمند تغییر است. مثلا پروسه های کاری ممکن است دچار تغییر شوند و یا مثلا تکنولوژی های تولید دچار تغییر گردند و یا اصلا محیط کاری کارمند دچار تغییر شود و … .

در پژوهش آزاد مرز آبادی و غلامی فشارکی (۱۳۸۹)، برای ارزیابی روایی از چندین روش استفاده گردید. برای بررسی روایی محتوی پرسشنامه، نسخه ترجمه شده این پرسشنامه برای جمعی از اساتید روانشناسی دانشگاه های علوم پزشکی بقیه الله و دانشگاه تربیت معلم و نیز جمعی از اساتید گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ارسال شد و نظر نهایی آنان در مورد روایی محتوی پرسشنامه مورد سوال قرار گرفت، که بدون استثنا همگی به روایی ابزار مورد مطالعه در اندازه گیری استرس شغلی اشاره نمودند.

همچنین برای بررسی روایی سازه از ضریب همبستگی پیرسون استفاده شد.

پرسشنامه استرس شغلی (HSE) دارای ۳۵ سوال که شامل یک طیف لیکرت ۵ گزینه ای (هرگز، بندرت، بعضی اوقات، اغلب و همواره) می باشد ، همچنین شیوه ی اجرا ، نمره گذاری و تفسیر نمرات را دارا می باشد. DOC

تعداد صفحات: ۱۵

حجم: ۱۸۱۶kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۵ دیدگاه

 • سلام .
  ببخشید ، پرسشنامه ای با حروف اختصاری PSQI را هر جا گشتم پیدا نکردم. اصلا نمیدونم در مورد چی هست ؟ چنین پرسشنامه ای رو در اختیار دارید؟
  ممنون

  • سلام بر شما کاربر گرامی
   فایل مد نظر شما را مورد بررسی قرار دادیم و نقصی در آن نیافتیم.
   اگر سوالی در مورد مقیاس مد نظر دارید اعلام بفرمایید و چنانچه مطمئن هستید که از سایت ما خرید نموده اید ، شماره پیگیری خرید خود را ارسال فرمایید تا در صورت عدم رضایت حضرتعالی، مبلغ پرداختی شما بازگردانده شود.

 • سلام
  پرسشنامه را از شما خریداری نمودم ولی متاسفانه نحوه نمره گذاری و تفسیر آن نبود . نفر قبلی هم این مشکل را داشته ، در قسمت نمره مقیاس ها در خصوص چگونگی محاسبه عدد نهایی استرس شغلی توضیحی داده نشده است .

دیدگاهتان را بنویسید