پاورپوینت

هوش چندگانه

آنچه در این پاورپوینت می خوانید:

هوش چیست؟
به اعتقاد روانشناسان تربیتی ، هوش کیفیتی است که مسبب موفقیت تحصیلی می‌شود و از این رو یک نوع استعداد تحصیلی به شمار می‌رود. در تعاریف کاربردی ، هوش پدیده‌ای است که از طریق تستهای هوش سنجیده می‌شود و شاید عملی‌ترین تعریف برای هوش نیز همین باشد.

عوامل موثر بر هوش
از عوامل مهم موثر بر هوش ، تغذیه و دیگر شرایط دوران بارداری است. تغذیه مناسب در این دوران و رعایت بهداشت جسمی و روحی مادر ، تاثیر مهمی در هوش نوزاد خواهد داشت. تغذیه دوران کودکی و نوزادی ، نوع ارتباط والدین با کودک از دیگر عوامل موثر در رشد و شکوفایی هوش به شمار می‌روند. عوامل محیطی مثل وجود محرکات مناسب در محیط کودک که او را به کنجکاوی و کنکاش وا می‌دارد، در ظهور و شکوفایی هوش وی نقش اساسی دارد.

هوش از دیدگاه اسپیرمن:
اسپیرمن معتقد است که در همه کارکردهای روانی یک عامل کلی هوشی  و شماری از عوامل اختصاصی هوشی وجود دارد. به عبارتی او هوش را به یک نوع هوش کلی و تعدادی هوش اختصاصی تقسیم می‌کند.

هوش از دیدگاه ترستون:
ترستون برخلاف اسپیرمن معتقد است که نوعی از هوش به نام هوش کلی وجود ندارد و بلکه هوش از انواعی از استعدادهای نخستین روانی تشکیل یافته است. که شامل هوش کلامی ، استعداد عددی ، درک روابط فضایی ، درک معنای کلامی ، حافظه ، استدلال و ادراک را شامل می‌شود.

هوش از دیدگاه گاردنر
هاوردگاردنر روان شناس آمریکایی هوش را در هفت نوع جداگانه مشخص کرده است: هوش زبانی یا کلامی ، هوش هنر موسیقی ، هوش منطق ریاضی ، هوش فضایی ، هوش حرکات بدنی ، هوش اجتماعی و هوش درون فردی یا مهار نفس.
گاردنر معتقد است که افراد آدمی برای هر مساله خاصی ، هوش مربوط به آن مساله را بکار می‌برند.

هوش چندگانه چیست؟
نظریه هوش چندگانه توسط هاوارد گاردنر، روان‌شناس دانشگاه هاوارد، ارائه گشته است.
گاردنر نظریه‌اش را نخستین بار در کتاب «قاب‌های ذهنی نظریه هوش چندگانه»، در سال ۱۹۸۳ ارائه کرد. به عقیده او همه انسان‌ها دارای انواع مختلفی از هوش هستند. او در کتاب خود، هفت نوع مختلف هوش را معرفی نموده و احتمال داده است که نوع نهمی نیز به عنوان «هوش هستی‌گرا» وجود داشته باشد.

پژوهش انجام شده در باره ی غلبه ی طرفی مغز نظریه ی هوش چندگانه ی گاردنر را تایید می کند.نتایج این پژوهش نشان داده است که پردازش اطلاعات منظم ،زنجیره ای و کلامی – ریاضی تحت کنترل   نیمکره ی چپ و شناختی دیداری ـ فضایی و غیر کلامی تحت کنتزل نیمکره ی راست مغز است.ppt

تعداد صفحات: ۱۳

حجم:۱۰۴۵kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید