×

هفت گام سرنوشت ساز و پیشگیرانه از آزار جنسی کودکان (قسمت اول)

خانه » وبلاگ » هفت گام سرنوشت ساز و پیشگیرانه از آزار جنسی کودکان (قسمت اول)
07 مهر 1398

با سلام و عرض خداقوت ، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما کاربران محترم موضوعی که این هفته خیلی از ما خبر آن را از رسانه های مختلف شنیدیم منجر شد تا بنده مطالبی در این زمینه آماده کنم به این امید که شاید برای شما کاربران گرانقدر مفید واقع شود.

در سالهای اخیر کمتر روزی می توان یافت که در آن خبری از رسانه های مختلف منتشر نشود و در آن کودکانی در نقاط مختلف کشورمان مورد آزار جنسی قرار نگرفته باشند.

در سالی که گذشت شنیدن این خبر در انواع رسانه ها آنقدر تکرار شد که به جرأت می توان گفت قبح این عمل زشت هم کم کم داشت از بین می رفت.

نمی دانیم کجای کار را اشتباه رفته ایم ؟ شاید هم نمی دانیم برای اصلاحش از کجای کار شروع کنیم؟

شاید وجود انواع مختلف رسانه ها منجر شده تا اخباری اینچنینی به گوش همگان برسد به هر حال می دانیم که متاسفانه کودک آزاری از دیر باز وجود داشته و در آینده هم بارها و بارها کودکان معصوم دیگری مورد تعرض قرار خواهند گرفت. این امر می طلبد که کارشناسان و بالادستی ها برای کاهش این معظل چاره ای بیاندیشند.

کودک آزاری

روانشناسان معتقدند که ارائه آموزش های لازم به کودکان از سوی والدین بسیار مفید و ضروری است. آموزش هایی که برای سنین مختلف متفاوت است و شکل خاص خودش را دارد اما آنچه مسلم است باید این آموزش ها به کودکان ارائه شود.

به طور مثال به کودکان چهار تا هفت ساله می توان با بیانی ساده آموزش داد. به عنوان مثال هیچ کس به غیر از پدر و مادر اجازه ندارند به برخی از نقاط بدن آن ها- که نقاط حساس و اندام خصوصی نام دارند- نگاه کنند یا دست بزنند.

هفت گام مرکز جهانی سلامت کودک

«مرکز جهانی سلامت کودک، هفت گام را برای جلوگیری از وقوع کودک آزاری مطرح کرده است. هفت گامی که هم والدین و هم کودکان باید مدنظر قرار دهند.»

  • گام اول

گام اول در این مرحله هفت قدمی به این مسئله می پردازد که خانواده ها باید اطلاعات و درک صحیحی در مورد وجود خطراتی که از نظر آزار جنسی فرزندانشان را تهدید می کند داشته باشند. متاسفانه آمار و ارقام نشان می دهد که در حدود ۹۰ درصد موارد، کودک و خانواده ها شخص آزاردهنده را می شناختند و به او اطمینان داشتند و در واقع قربانی همین اعتماد خود شده اند.

پدوفیل ها با به اصطلاح عموم (بچه بازها) ، اغلب اوقات افراد آشنا هستند ، در نتیجه هیچ گاه کودکتان را با بزرگ تر از خودشان (حتی با افراد نزدیک و خویشاوند) تنها رها نکنید. افراد پدوفیل معمولا در دوران بلوغ به مشکل خود پی می برند و فعالیت خود را در سنین جوانی و میانسالی شروع می کنند.

در مورد پدوفیل ها بیشتر بدانید

در ایالات متحده، حدود ۵۰ درصد از مردانی که به دلیل پدوفیلی دستگیر شده اند متاهل هستند و بچه هم دارند ، پس به هیچ عنوان به کسی تنها به این دلیل خود پدر یا مادر است ، اعتماد نکنید و او را با کودکتان تنها نگذارید.

یادتان باشد که کودکان در اغلب موارد هیچ گاه تجاوزگر را رسوا نمی کنند و این خود سبب آسیب بیشتر جسمانی و روانی برای آن هاست. بر اساس آمار سازمان ملل از هر هشت کودک مورد تجاوز قرار گرفته ، تنها یک مورد آزار جنسی اش را گزارش می کند.

  • گام دوم

به حداقل رساندن موقعیت هایی که به احتمال سوءرفتار و بروز آزار جنسی می انجامد. پدوفیل ها اغلب خدمات خود را به تیم های ورزشی ، مدارس یا سازمان های در ارتباط با کودکان ارائه می کنند. در برخی موارد، پدوفیل ها ممکن است کمک خود را به بستگان به عنوان پرستار کودک ارائه دهند. آن ها متاسفانه اغلب مهارت های بین فردی خوبی با بچه ها دارند و به راحتی اعتماد کودکان را به دست می آورند.

خانواده ها باید در به حداقل رساندن این شرایط تلاش کنند و اگر مجبور هستند کودکشان را برای شرکت در کلاس های موسیقی، ورزشی و … با مربی تنها بگذارند ، ابتدا از صلاحیت اخلاقی او مطمئن شوند و از عوامل اجرایی درخواست نظارت بیشتری داشته باشند ، حتی خانواده ها می توانند به صورت سرزده به کلاس های آموزشی فرزندان خود وارد شوند و ارزیابی کاملی از ماجرا به دست آورند.

  • گام سوم

سومین گام مربوط به آشنایی با خلق و خوی کودک خود و ایجاد ارتباط صمیمی بین والدین و فرزندان است.

دکتر میرغفوریان می گوید: «اگر متوجه شدید کودک شما خلق آشفته ای دارد با او صحبت کنید و حتما دلیل را از او جویا شوید. والدین باید سد سکوت را بشکنند و تا حدی روابطشان را با فرزندانشان صمیمی کنند که آن ها از بیان حقیقت به والدین واهمه نداشته باشند و این حاصل نمی شود جز در یک فضای راحت و صمیمی بین کودک و والدین.

والدین باید به کودکان آموزش بدهند که درباره ترس ها و اتفاق هایی که برایشان افتاده صحبت کنند. قطعا نگاه داشتن این راز باعث می شود که کودک باز هم مورد سوءاستفاده قرار بگیرد.

نکته بسیار مهمی که در این میان وجود دارد این است که وقتی کودکی ماجرای آزار دیدنش را افشار می کند چه میزان حمایتی از طرف والدین خود دریافت می کند. معمولا کودکانی که بعد از سوءاستفاده جنسی در مرکز بحران خانواده قرار می گیرند و از طرف آن ها مواخذه می شوند بیشتر از کودکانی که تحت حمایت و مراقبت قرار می گیرند عذاب می کشند و آسیب می بینند.

علی رغم این که به طور روز افزونی متاسفانه شاهد گزارش هایی از موارد سوءرفتار جنسی با کودکان هستیم، خانواده ها معمولا از بحث کردن در این مورد اجتناب می کنند و کمتر به کودکانشان آموزش می دهند. هرچند شاید این اجتناب از جانب خانواده ها قابل درک باشد چون واقعا آزار جنسی یکی از دشوارترین واقعیت هایی است که باورکردن آن برای والدین سخت است. در نتیجه با انکار قضیه سعی دارند از این احساس منفی و دردناک فرار کنند.»

چقدر این مطلب برایتان مفید بود؟

رای شما برای ما ارزشمند است.

میانگین آرا / 5. شمارش آرا:

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهید.

آواتار محمود دبستانی

محمود دبستانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *