×

مقیاس چند بعدی حمایت اجتماعی ادراک شده

خانه » محصول » مقیاس چند بعدی حمایت اجتماعی ادراک شده
۳,۰۰۰ تومان
اطلاعات محصول

نوع فایل

تعداد صفحات

حجم فایل

رسالت ما
تضمین اصالت کالا
پشتیبانی همیشگی 7/24
پرداخت با تمام کارتهای عضو شتاب
دانلود محصول بلافاصله پس از خرید
دسترسی همیشگی به فایل ها
آواتار محمود دبستانی

محمود دبستانی

مدیر وبسایت
حاصل اعتماد شما
logo-samandehi
ویدئوی معرفی محصول
توضیح مختصری از این محصول
84 / 100

مقیاس چند بعدی حمایت اجتماعی ادراک شده یا (MSPSS) که مخفف شده ی The Multidimensional Scale of Perceived Social Support می باشد ، توسط زمن – در برخی منابع زیمن ذکر شده است – و همکارانش در سال (۱۹۸۸) ساخته شد.

پرسشنامهquestionnaire) یکی از ابزار پژوهش بوده که از مجموعه‌ای از سؤالات تشکیل شده ‌است و هدف آن جمع‌آوری اطلاعات از پاسخ دهندگان می باشد.

اگر چه اغلب محققان، پرسشنامه ها را برای آنالیز آماری پاسخ دهندگان سامان داده‌اند، ولی همیشه شرایط این‌گونه نیست.

فرانسیس گالتون، نخستی کسی بود که اولین بار از پرسشنامه در تحقیقات خود استفاده کرد و شاید بتوان او را مخترع پرسشنامه نامید.

پرسشنامه‌ها نسبت به سایر انواع روش‌های آمارگیری مزایایی دارند که از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

  • ارزان هستند
  • مانند آمارگیری تلفنی و زبانی، نیاز به تلاش فراوان سؤال‌کننده ندارند
  • اغلب دارای پاسخ‌های استانداردی می‌باشند که امکان جمع‌آوری داده را ساده‌تر می‌کند (اما، ممکن است چنین پاسخ‌های استانداردی نیز کاربران را ناامید کند).

یکی از محدودیت‌های جدی پرسشنامه‌ها این است که باید به گونه ‎ای تنظیم شوند که افراد به راحتی قادر به خواندن و پاسخ دادن به آن‌ها باشند.

بنابرین در برخی گروه‌های دموگرافی، ممکن است استفاده از پرسشنامه برای گردآوری داده مناسب نباشد.

همچنین به عنوان نوعی آمارگیری، پرسشنامه دارای بسیاری از اشکالات یکسان مربوط به ساختار و جمله‌بندی سؤال است که در سایر نظرسنجی‌ها نیز می‌توان مشابه آن را یافت.

پرسشنامه‌ها کاربردهای مختلفی دارند. در برخی مواقع از آن‌ها برای نظرسنجی استفاده می‌شود. در مواقع دیگری پرسشنامه‌های برای سنجش برخی متغیرها در پژوهش‌های دانشگاهی به کار می‌روند.

همچنین در رشته‌هایی مانند روانشناسی، برای ارزیابی بیماران قبل و بعد از درمان از پرسشنامه استفاده می‌شود. (منبع: ویکی پدیا)

مقیاس چند بعدی حمایت اجتماعی ادارک شده نیز از جمله این پرسشنامه هاست که می تواند مورد استفاده دانشجویان و دانش آموختگان رشته روانشناسی و گرایشات مختلف آن قرار گیرد.

قبل از ارائه ی هر توضیحی پیرامون مقیاس چند بعدی حمایت اجتماعی ادراک شده زمن و همکاران اجازه دهید تا به تعریفی هر چند مختصر در مورد حمایت اجتماعی بپردازیم.

برای اولین بار “کوب” در سال (۱۹۷۶) حمایت اجتماعی را به عنوان نوعی از آگاهی تعریف کرد که به واسطه ی آن فرد باور می کند که مراقبت شده و دوست داشته می شود، دارای ارزش، اعتبار و احترام است، و متعلق به شبکه ای از ارتباطات و تعهدات دوسویه می باشد.

دیگر محققان حمایت اجتماعی را تبادلات بین فردی می دانند که شامل عاطفه، تأیید و تصدیق، مساعدت و یاری، تشویق و اعتبار دادن به احساسات است (اَبی، ۱۹۹۳).

مقیاس چند بعدی حمایت اجتماعی ادراک شده دارای ۱۲ سوال می باشد و سه خرده مقیاس را مورد سنجش قرار می دهد.

خرده مقیاس هایی که در پرسشنامه ی چندبعدی حمایت اجتماعی ادراک شده مورد سنجش قرار می گیرند عبارتند از:

  • حمایت اجتماعی دریافت شده از سوی خانواده
  • حمایت اجتماعی دریافت شده از سوی دوستان
  • حمایت اجتماعی دریافت شده از سوی دیگران

مقیاس چند بعدی حمایت اجتماعی ادراک شده

مقیاس چند بعدی حمایت اجتماعی ادراک شده

قابل ذکر است که هر کدام از خرده مقیاس هایی که در بالا نام برده شد ۴ سوال از این مقیاس چندبعدی  را به خود اختصاص می دهند. روایی و پایایی این مقیاس توسط زیمن و همکاران در حد مطلوب گزارش شده است.

Bruwer و  همکارانش در سال ۲۰۰۸،  پایایی درونی مقیاس چند بعدی حمایت اجتماعی ادراک شده را در یک نمونه ۷۸۸ نفری از جوانان دبیرستان با استفاده از آلفای کرونباخ، ۹۰ تا ۸۶ درصد برای خرده مقیاس های این پرسشنامه و ۸۶ درصد برای کل پرسشنامه گزارش نموده اند.

رستمی و همکاران (۱۳۸۹) ضریب آلفای کرونباخ خرده مقیاس های حمایت اجتماعی را بین ۰/۷۶ تا ۰/۸۹ به دست آورده اند. فایل پیش رو شامل شیوه ی نمره گذاری و نحوه ی تفسیر نمرات می باشد.

arize.ir

چقدر این مطلب برایتان مفید بود؟

رای شما برای ما ارزشمند است.

میانگین آرا / 5. شمارش آرا:

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهید.

دیدگاه کاربران

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه(نظر) ارسال کنند.