×

دعوای کودکان

خانه » وبلاگ » دعوای کودکان
07 مهر 1398

سلام بر شما عزیزان همیشه همراه.

امروز داشتم به این فکر میکردم که ما که تا حالا چندین پرسشنامه در مورد فرزندپوری ( پرسشنامه فرزند پروری ادراک شده گرولینک و پرسشنامه شیوه های فرزند پروری )تو سایت قرار دادیم بد نیست به ذکر مطالبی هم در زمینه ی فرزند پروری اشاره کنیم. “خدا رو چه دیدی؟ شاید مفید واقع شد! ”

کودکان با قدم گذاشتن به زندگی زوجین ضمن اینکه خیلی به زندگی رنگ و نشاط می بخشند اما والدین را هم با چالش های جدیدی روبرو می کنند. قطعا کودک با بزرگ شدن خود و قرار گرفتن در محیط های اجتماعی ، تجربه های زیادی کسب می کند. یکی از این تجربه ها که شاید برای ما ناخوشایند باشد دعوای کودکمان با کودکان دیگر است.

اما نگران نباشید ، دعوای کودکان با یکدیگر همیشه بد نیست و مزایایی هم دارد!

دعوا بخش جدایی ناپذیر بازی های کودکانه است.

گاهی فقط یک جر و بحث مختصر است و گاهی هم به یک جنگ تمام عیار تبدیل می شود.

دعوا بر خلاف ظاهرش زیاد هم چیز بدی نیست ، چرا که کودک هنگام دعوا می فهمد دیگران سلیقه های متفاوتی دارند و قرار نیست همه چیز به میل او باشد.

او در مقابل حریفی قرار می گیرد که اصلاً از خواسته اش کوتاه نمی آید. او زور گویی دیگران را تجربه می کند و برای مقابله با آن فکرش را به کار می اندازد.

دعوای کودکان

وظیفه والدین هنگام دعوا کردن کودکان چیست؟

۱- بهتر است تا وقتی کار به زد و خورد جدی و خطرناک کشیده نشده است وارد معرکه نشویم. بچه ها در این لحظات در حال یادگیری درسهای بزرگی برای زندگی و آینده خودشان هستند. پس آنها را در کلاس درسشان و اتاق مطالعه شان، تنها می گذاریم و از دور زیر نظر می گیریم.

۲- اگر کار به خشونت کشیده شد، باید بچه ها را از هم جدا کنیم تا آرام شوند. بچه ها بر خلاف ما بزرگترها اختلافات را زود فراموش می کنند و ساعتی بعد بدون اینکه کینه ای به دل داشته باشند دوباره مشغول بازی می شوند. پس هیچ نیازی به شناسایی مقصر و محکوم کردنش نیست. اگر چه این کار عادلانه تر به نظر می رسد، اما در دنیای کودکان فقط مسئله را پیچیده تر می کند.

۳- وقتی فرزند خردسال شما کودک دیگری را کتک زد، فوراً  آن کودک را در آغوش بگیرید و نوازش کنید. با این روش فرزند شما احساس می کند بخشی از توجه شما را به خاطر کاری که انجام داده از دست داده است.

۴- بچه های خشن و پرخاشگر را باید با تذکر جدی از فرزندتان دور کنید تا جرأت نکند آسیبی به فرزند شما برساند. در صورت امکان مشکل را با پدر و مادرش یا مربیان مهد و مدرسه مطرح نمایید.

به امید اینکه زوجینی که فرزندی ندارند با عنایت پروردگار صاحب فرزند شوند و عزیزانی هم که طعم داشتن فرزند را چشیده اند ، کودکانی را تربیت کنند که برای جامعه مفید باشند.

راستی … نظرتون در مورد این مطلب چی بود؟

چقدر این مطلب برایتان مفید بود؟

رای شما برای ما ارزشمند است.

میانگین آرا / 5. شمارش آرا:

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهید.

آواتار محمود دبستانی

محمود دبستانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *