بـــلاگ

ترس کودکان از مدرسه چه دلایلی دارد؟

با سلام خدمت شما کاربران گرانقدر …

با توجه به اینکه فردا اول مهرماه و آغاز سال تحصیلی جدید است مطلبی را آماده کردم که ممکن است پاسخ به سوال خیلی از والدین باشد.

در این مطلب سعی شده دلایل ترس کودکان از مدرسه مورد بحث قرار گیرد.

ترس از مدرسه

اصطلاح ترس از مدرسه اصطلاحی جامع و فراگیر است. ریشه بیشتر این حالات همان ترس از ترک خانه می باشد و اگر کودک را وادار به مدرسه رفتن کنیم ، اضطراب او به هراس تبدیل می شود. طیف کودکان «مدرسه هراس» شامل رنج سنی ۵، ۶، ۱۰ و ۱۱ می باشد و در بین دختران و پسران به یک اندازه رایج است.

تشخیص این که کودک به چه دلیل از بودن در مدرسه خودداری می کند اهمیت زیادی دارد برای کودکانی که بهره هوشی در حد متوسط یا بالای متوسط دارند مشکلات تحصیلی علت بی میلی آنها به مدرسه نمی باشد. گاهی اوقات ترس از مدرسه، از اطاعت محض از معلم یا دیگران و مقررات خارج از خانه ، مقایسه شدن با کودکان ناآشنا و تجربه ترس از شکست ناشی می شود.

ترس از مدرسه

برخی کودکان به دلیل تمسخر، آزار، تهدید و زورگویی بچه های دیگر و مورد انتقاد قرار گرفتن یا تنبیه شدن توسط معلم از مدرسه هراس دارند. برای بسیاری از کودکان ترس از رفتن به مدرسه در واقع دور شدن از والدینشان (اضطراب جدایی) است. اکراه و امتناع از رفتن به مدرسه می تواند به دلایل مختلف باشد. در مواردی هم ترس کودک از یک ترس شدید و غیرمنطقی ناشی می شود که تصور می کند ممکن است در جمع ارزیابی می شود یا خجالت می کشد ، زیرا مجبور است در کلاس درس به تکالیفش پاسخگو باشد.

در برخی از کودکان مبتلا به مدرسه هراسی ، مراسم صبحگاهی استرس زاست و اغلب این کودکان دچار هراس از مکان های بسته هستند. شاید به همین دلیل برای برخی از این کودکان لازم باشد که هر وقت احساس ضعف و سستی می کنند بتوانند کلاس را ترک کنند.

هرگز نباید از عدم آگاهی کودک نسبت به جزییات قوانین و مقررات مدرسه استفاده کرد و عوامل ایجاد ترس در کودک را ایجاد کرد به عنوان مثال والدین هرگز به کودک خود بگویید اگر غذا نخوری به معلمت خواهم گفت.

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید