×

ترس کودکان از مدرسه چه دلایلی دارد؟

خانه » وبلاگ » ترس کودکان از مدرسه چه دلایلی دارد؟
07 مهر 1398

با سلام خدمت شما کاربران گرانقدر …

با توجه به اینکه فردا اول مهرماه و آغاز سال تحصیلی جدید است مطلبی را آماده کردم که ممکن است پاسخ به سوال خیلی از والدین باشد.

در این مطلب سعی شده دلایل ترس کودکان از مدرسه مورد بحث قرار گیرد.

ترس از مدرسه

اصطلاح ترس از مدرسه اصطلاحی جامع و فراگیر است. ریشه بیشتر این حالات همان ترس از ترک خانه می باشد و اگر کودک را وادار به مدرسه رفتن کنیم ، اضطراب او به هراس تبدیل می شود. طیف کودکان «مدرسه هراس» شامل رنج سنی ۵، ۶، ۱۰ و ۱۱ می باشد و در بین دختران و پسران به یک اندازه رایج است.

تشخیص این که کودک به چه دلیل از بودن در مدرسه خودداری می کند اهمیت زیادی دارد برای کودکانی که بهره هوشی در حد متوسط یا بالای متوسط دارند مشکلات تحصیلی علت بی میلی آنها به مدرسه نمی باشد. گاهی اوقات ترس از مدرسه، از اطاعت محض از معلم یا دیگران و مقررات خارج از خانه ، مقایسه شدن با کودکان ناآشنا و تجربه ترس از شکست ناشی می شود.

ترس از مدرسه

برخی کودکان به دلیل تمسخر، آزار، تهدید و زورگویی بچه های دیگر و مورد انتقاد قرار گرفتن یا تنبیه شدن توسط معلم از مدرسه هراس دارند. برای بسیاری از کودکان ترس از رفتن به مدرسه در واقع دور شدن از والدینشان (اضطراب جدایی) است. اکراه و امتناع از رفتن به مدرسه می تواند به دلایل مختلف باشد. در مواردی هم ترس کودک از یک ترس شدید و غیرمنطقی ناشی می شود که تصور می کند ممکن است در جمع ارزیابی می شود یا خجالت می کشد ، زیرا مجبور است در کلاس درس به تکالیفش پاسخگو باشد.

در برخی از کودکان مبتلا به مدرسه هراسی ، مراسم صبحگاهی استرس زاست و اغلب این کودکان دچار هراس از مکان های بسته هستند. شاید به همین دلیل برای برخی از این کودکان لازم باشد که هر وقت احساس ضعف و سستی می کنند بتوانند کلاس را ترک کنند.

هرگز نباید از عدم آگاهی کودک نسبت به جزییات قوانین و مقررات مدرسه استفاده کرد و عوامل ایجاد ترس در کودک را ایجاد کرد به عنوان مثال والدین هرگز به کودک خود بگویید اگر غذا نخوری به معلمت خواهم گفت.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود؟

رای شما برای ما ارزشمند است.

میانگین آرا / 5. شمارش آرا:

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهید.

آواتار محمود دبستانی

محمود دبستانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *