کاربر گرامي ، جهت نمايش بهتر سايت، ترجيحا از مرورگر فایر فاکس يا گوگل کروم استفاده نماييد

دوشنبه , بهمن ۲ ۱۳۹۶
تبلیغات
پست های اخیـــــر
خانه / مقاله ها / اوتیسم

اوتیسم

اوتیسمReviewed by محمود دبستانی on Sep 12Rating:

 اوتیسم اختلال رشد ذهنی پیچیده ای می باشد که معمولا در ۳ سال اول زندگی شخص بروز می کند و به نظر می رسد که اختلالی در سیستم عصبی باشد که باعث عدم عملکرد صحیح مغز می شود.

اختلال فراگیر رشد اصطلاحی است که در حال حاضر برای مشکلات روان شناختی شدید که در دوران طفولیت  ، ظاهر می شود، بکار می رود .اختلالات فراگیر رشد ، در بردارنده آشفتگی شدید در رشد شناختی ، اجتماعی ، رفتاری و هیجانی کودک است که عوارض گسترده ای برفرایند رشد دارد .یکی از این اختلالات ، اوتیسم می باشد که در قلمروهای پژوهشی و بالینی ، به وضوح برجسته شده است .

اوتیسم،کیفیات و روابط اصلی انسانی را متاثر می سازد، یعنی معاشرت بین فردی و رابطه پیچیده را مختل می کند .کودکان مبتلا به اوتیسم، نقایص شدید در روابط و تبادل اجتماعی ، نقش بین فردی و ارتباط دارند.

اوتیسم یکی از پنج بیماری می باشد که در مجموع به آنها “پی دی دی “ یا به اختصار  “اختلالات نافذ رشد “ می گویند  .این پنج بیماری عبارتند از: اوتیسم، اختلال آسپرگر ، اختلال عدم تمرکز دوران کودکی ، اختلال رِت ، و اختلالات نافذ رشد.

رفتارهای کودکان اُتیستیک اغلب برای والدین و درمانگران مشکل آفرین و ناراحت کننده است  .این رفتارها ممکن است نامناسب تکراری ، تهاجمی و خطرناک باشد و همینطور ممکن است شامل تکان دادن مکرّر دستها ،  حرکت مداوم انگشتان ، تکان دادن بدن به جلو و عقب  ، گذاشتن اشیاء در دهان ، و یا کوبیدن سر به اشیاء دیگر باشد .کودکان اُتیستیک همچنین ممکن است به رفتارهای خودآزاری مانند آسیب زدن به چشمان ، و یا گاز گرفتن دستان خود عادت داشته باشند.

    اختلال یکپارچه سازی حسی و درمان یکپارچه سازی حسی اخیرا مطلب داغی در بین والدین و مربیان آموزشی شده است.با این حال،اختلال یکپارچه سازی حسی در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی  جایگاه شناخته شده ای ندارد.و تاکنون،تحقیقات اندکی برای وجود ،علت و حتی درمان آن انجام شده است.با این وجود،کاردرمانگرانی هستند که ادعای درمان اختلال یکپارچگی حسی را دارند؛ واین می تواند ترغیبی  برای والدین کودکان اتیستیک باشد.

 کتاب حاضر اخیرا به چاپ رسیده است (۱۳۹۲) و مشتمل بر شش فصل می باشد.

در فصل اول با تاریخچه ی اوتیسم و معرفی آن  و همچنین با اختلالات هم گروه با اوتیسم آشنا خواهید شد.

در فصل دوم به تشخیص اوتیسم پرداخته شده و خصوصیات بارز افراد اوتیسم را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

در فصل سوم به علل بروز اختلال اوتیسم و میزان شیوع آن پرداخته است.

در فصل چهارم شیوه های مختلف درمان احتلال اوتیسم را معرفی و آنها را با هم مقایسه کرده است.

در فصل پنجم به معرفی اختلال آسپرگر و راههای درمان آن پرداخته شده است.

و در نهایت  فصل ششم با ارائه ی نتیجه گیری کلی از مطالب ، به پایان می رسد.

تعداد صفحات : ۱۴۰pdf اوتیسم اوتیسم pdf

حجم : ۲۷۰۰kb

توجه:
کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.
 اوتیسم اوتیسم icon print 103

۱۳۹۲-۰۶-۲۱

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

درباره‌ی محمود دبستانی

گراواتار برای محمود دبستانی
محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم، از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم. برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم. ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید. یا علی!

۲ نظر

  1. گراواتار برای محمود دبستانی
    قاسم یوسفی بلالی

    سلام آیا در روش های درمانی اوتیسم از روشهایی نظیر روش یکپارچگی حسی، روش داستانهای اجتماعی و روش تحلیل رفتار کاربرد (ABA) استفاده شده است؟ با تشکر جمع قلیلی از دانشجویان هتل بلال

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*