آزمون های روانی

آزمون شخصیتی مایرز-بریگز

آزمون شخصیتی مایرز-بریگزReviewed by محمود دبستانی on Aug 13Rating: 5.0آزمون شخصیتی مایرز-بریگزآزمون شخصیتی مایرز-بریگز MBTI یک پرسشنامه و ابزار خودسنجی است که برای قابل درک و استفاده نمودن نظریه ی سنخ‌های روانشناسی یونگ در زندگی روزمره طراحی گردیده است.

آزمون شخصیتی مایرز-بریگز MBTI یک پرسشنامه و ابزار خودسنجی است که برای قابل درک و استفاده نمودن نظریه ی سنخ‌های روانشناسی یونگ در زندگی روزمره طراحی گردیده است.

آزمون شخصیتی مایرز-بریگز توسط مایرز- بریگز (۱۹۲۰) بر مبنای نظریه شخصیتی یونگ ساخته شده است.

نظریه تیپ شخصیت یونگ، یکی از جامع‌ترین نظریه‌هایی است که تاکنون بکار رفته است. بر این اساس، وقتی ذهن فعال است، (اطلاعات را دریافت و درک می‌کند و یا آن‌ها را سازمان‌دهی و در موردشان نتیجه‌گیری و داوری می‌کند).

برای دریافت اطلاعات دو راه متفاوت وجود دارد که یونگ آن‌ها را حسی و شهودی نامید و شیوه‌های متفاوت داوری را فکری و احساسی نام‌گذاری کرد. همه افراد در دنیای درونی و بیرونی خود از این چهار پدیده ضروری بهره می‌برند.

در مورد شخصیت پرسشنامه های بسیار متفاوتی تا کنون توسط روانشناسان ارائه گردیده است. یکی از مهم ترین پرسشنامه ها در این زمینه پرسشنامه چند جنبه ای شخصیتی مینه سوتا است.

پرسشنامه ی دیگری که می توان در این زمینه به آن اشاره کرد ، پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO است که با هدف سنجش ویژگی های شخصیتی که مبتنی بر پنج ویژگی شخصیتی معروف می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید بد نباشد در زمینه ی شخصیت پرسشنامه شخصیتی آیسنک (EPQ) را نیز معرفی کنیم که در سال ۱۹۶۳ جهت سنجش برخی جنبه های شخصیت از جمله درونگرایی و برونگرایی ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت.

آزمون شخصیتی مایرز-بریگز MBTI دارای فرم‌های متفاوتی است که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارد.

اولین فرم‌های آزمون شخصیتی مایرز-بریگز MBTI فرم‌های A و B است که در سال های ۱۹۴۴- ۱۹۲۴ برای مشخص ساختن ترجیحات ساخته شدند.

ادامه تحقیقات در سال های ۱۹۶۲- ۱۹۵۶ منجر به ایجاد فرم‌های C و E شد. فرم F  با ۱۶۶ سؤال در سال ۱۹۶۲ ساخته شد ولی از رایج‌ترین آن‌ها فرم G است؛ که در سال ۱۹۸۹ منتشر شد و در دو مطالعه در سال ۲۰۰۱ و در سال ۲۰۰۳ مورد بازبینی قرار گرفت.

فرم M

این ابزار کامل‌ترین نسخه نسل اول آزمون شخصیتی مایرز-بریگز است. فرم M سنخ نمای مایرز –بریگز شامل ۹۳ سوال بوده و در مقایسه با فرم G مزایا و تصریحاتی داشته و برای بزرگ‌سالان هنجاریابی شده است.

فرم Q

فرم Q  برجسته‌ترین ابزار نسل دوم آزمون شخصیتی مایرز-بریگز است که متشکل از ۱۴۴ سؤال هست. این ابزار فقط از طریق رایانه قابل نمره‌گذاری است.

آزمون شخصیتی مایرز-بریگز عینی بوده و قابل‌اجرا بر روی افراد به هنجار است. آخرین نسخه ی این آزمون شامل ۸۷ سوال است و می‌توان از آن در راستای پژوهش یا به عنوان یک ابزار بالینی یا آموزشی استفاده نمود. سؤالات این پرسشنامه را هر فردی با داشتن حداقل سواد- در حد تحصیلات بالاتر از دوره ابتدایی – می‌تواند پاسخ دهد.آزمون شخصیتی مایرز-بریگز

تعداد صفحات: ۲۶

حجم: ۳۳۹۰ kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۲ دیدگاه

  • من آزمون شخصیتی مایرز- بریگز رو خریدارى کردم ولى لیک دانلودش برام ایمیل نشده و صفحه باز شده کلید سوالات را ندارد نحوه امتیاز دهى به سوالات موجود نیست بدون امتیاز معنا ندارد لطفا پک کامل همراه کلید جوابها و امتیاز هر سوال براى من ایمیل کنید
    شماره رسید پرداخت ۱۰۶۲۷۹۹۶۴

دیدگاهتان را بنویسید