آزمون های روانی

آزمونهای حافظه کلامی و عددی

آزمونهای حافظه کلامی و عددی شامل گروهی از خرده آزمونهایی است که به کمک آنها فرد آزمون گر می تواند هوش بهر آزمودنی را مورد سنجش قرار دهد و در پاره ای از موارد ، درجاتی از اختلال حافظه ی کودک را نیز تعیین نماید.

گرچه آزمونهای حافظه کلامی و عددی را نمیتوان با آزمون حافظه ی بالینی وکسلر مقایسه کرد ، اما خوب میدانیم که آزمونهای حافظه ی کلامی و عددی خرده مقیاسهای به نسبت مشابه با آزمون مذکور دارند.

قبل از هر توضیحی پیرامون آزمونهای حافظه کلامی و عددی باید به این سوال پاسخ دهیم که اساسا حافظه چیست؟

روانشناسان حافظه را فرآیندی میدانند که مجرد نیست بلکه شامل گروهی از فرایند های روانی است که عبارتند از:

 • اکتساب (رمز گردانی)
 • ذخیره سازی (اندوزش)
 • بازیابی (فراخوانی)

آزمونهای حافظه کلامی و عددی ، شامل خرده آزمونهایی است که هر سه فرایند ذکر شده را مورد ارزیابی قرار می دهند. این خرده آزمون ها عبارتند از:

 • حافظه ی جفت کلمات

به هر یک از آزمودنی ها یک برگ کاغذ می دهند و از آنها می خواهند که اعداد ۱ تا ۲۵ را در حاشیۀ سمت راست کاغذ و به ترتیب در زیر یکدیگر بنویسند. آنگاه به آنها می گویند: “من جفت کلماتی را برای شما می خوانم،  مثلاً «میز- صندلی». تعداد این جفت کلمات ۲۵ تاست. وقتی همۀ آنها به را خواندم، دوباره از اول شروع می کنم و به ترتیب اولین کلمۀ هر جفت را می خوانم، شما باید دومین کلمه را بنویسید. مثلاً اگر من دفعۀ اول «میز-صندلی» را خوانده باشم، دفعۀ دوم «میز» را برای شما خواهم خواند و شما باید کلمۀ «صندلی» را بنویسید. اگر شما نتوانستید کلمۀ دوم را به خاطر بیاورید، باید در مقابل شمارۀ مربوطه به آن یک خط تیره بکشید. شما فقط باید کلمۀ دوم را بنویسید”.

 • حافظه ی بازشناسی

۳۰ دقیقه پس از آزمایش اول و انجام دادن فعالیتهای ذهنی دیگر، آزماینده فهرستی از کلمات را در اختیار هر یک از آزمودنی ها قرار می دهد و از آنها می خواهد تا در مقابل هر یک از کلماتی که قبلاً شنیده اند ؛ علامت بگذارند.

 • حافظه ی عددی

به هر یک از آزمودنی ها یک برگ کاغذ می دهند و از آنها می خواهند که اعداد ۱ تا ۱۲ را در سمت چپ کاغذ و به ترتیب در زیر یکدیگر بنویسند. آزماینده اعداد را به صورت یک عدد در هر ثانیه می خواند و پس از اتمام قرائت هر بار، ده ثانیه به آزمودنی ها فرصت می دهد تا پاسخ خود را بنویسند.

این آزمون برای اندازه گیری استعداد کودک در استفاده از تعمیمها و طبقات تهیه شده است. هر سؤال از یک سری کلمه تشکیل شده است. همۀ کلمات دریک مورد با هم اشتراک دارند به جز یکی از آنها. کودک باید کلمه ای را که اصولاً نمی بایستی در بین هر یک از سری ها قرار می گرفت، پیدا کند.

آزمونهای حافظه کلامی و عددی شامل خرده آزمونهایی است که همه ی آنها دارای شیوه ی اجرا و نحوه ی نمره گذاری می باشند.

آزمونهای حافظه کلامی و عددی

تعداد صفحات: ۱۳

حجم: ۳۴۵۰kb

توجه:

کاربر گرامی ، بلافاصله پس از خرید ، دکمه ی دریافت فایل نمایان شده و نیز لینک دانلود به ایمیلتان ارسال می گردد.

 

 

درباره نویسنده

محمود دبستانی

محمود دبستانی

محمود دبستانی فارغ التحصیل رشته ی روانشناسی کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی هستم،
از سال 1386 تا کنون به تدریس کودکان با نیاز های ویژه ی ذهنی اشتغال دارم.
برای همه ی شما کاربران عزیز و گرانقدر آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.
ما را از نظرات ارزنده ی خود بهره مند سازید.

یا علی!

۲ دیدگاه

  • سلام بر شما کاربر گرانقدر.
   اگه بخوام خیلی ساده در مورد هوش اجتماعی توضیح بدم ، باید عرض کنم که مفهوم هوش اجتماعی اولین بار توسط یکی از روانشناسان معروف به نام ادوارد ثورندایک در دانشگاه کلمبیا مطرح شد.
   درباره هوش اجتماعی تعریفهای زیادی ارائه شده که شاید ساده‌ترین اونا این باشه که داشتن هوش اجتماعی کاری می‌کنه تا با دیگران ارتباط بهتری داشته باشیم.
   برخی معتقدند که زنان هوش اجتماعی بالاتری نسبت به مردان دارند چون راحت تر و سریعتر با سایرین ارتباط برقرار می کنند.

   به صورت کامل تر اگه بخوام عرض کنم خدمتتون واکنش مغز در فرآیند هوش اینه که از شخص خواسته میشه عاقل‌تر و پخته‌تر عمل کنه.
   کسانی که از لحاظ اجتماعی هوش بالایی دارند، برای برقراری ارتباط با دیگران و فهمیدن صحبت‌های اونا مجبورند از همه قدرت مغز و بدنشون استفاده کنند.
   افراد دارای هوش اجتماعی بالا میدونند چطور ارتباط برقرار کنن، چطور دوست پیدا کنن و چطور دوستانشان رو برای خودشون نگه دارن.
   افراد با هوش اجتماعی بالا، با کسانی که گذشته، سن، فرهنگ و عملکرد احساسی ـ اجتماعی متفاوتی دارند راحت هستند و مهم‌تر آن که قادرند کاری کنند که دیگران در کنار اونا احساس راحتی و خوشحالی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید